Procesory Snapdragon będą wspierać kodek video AV-1

Snapdragon

Snapdragon 8 drugiej generacji, na którego premierę musimy jeszcze trochę poczekać, będzie miał możliwość wspierania kodeka video AV-1.

Nowa jakość

AV-1 to prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie, które już dzisiaj wykorzystywane jest w wielu miejscach, chociażby przez Netflixa czy Youtube. Kompresja wykorzystywana przez ten kodek znacząco obniża obciążenie łącza internetowego, co ułatwia pobieranie danych. Oznacza to, że plik video nie tylko załaduje się szybciej, ale także będzie miał lepszą jakość. Nie trudno zatem dziwić się gigantom usług streamingowych, że AV-1 stał się ich ulubieńcem. Problem polega jednak na tym, że nie wszystkie urządzenia mają możliwość pełnego wsparcia tej technologii.

Snapdragon 865+

Snapdragon 8 Gen2

Na telefonach z Androidem sprawa wygląda w miarę prosto, ale nadal można wiele poprawić. Największym problemem, przed którym stoją producenci chcący uwzględnić obsługę AV-1 przez nowe modele urządzeń, jest znaczne obciążenie baterii. Kodek niestety pożera energię w o wiele szybszym tempie niż inne tego typu rozwiązania, ale właśnie nowa generacja Snapdragona może okazać się przełomem. Model oznaczony jako SM8550, pojawi się na rynku nie wcześniej niż pod koniec tego roku, ale według producenta, firmy Qualcomm, będzie w pełni wspierać AV-1, co znacząco wpłynie na wydajność całego procesu dekodującego, a co za tym idzie – obniży zużycie energii.

Źródło: xda-developers.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!