Solus powróci, ale kompletnie odmieniony

Solus Linux
Solus Linux (fot. Solus)

Od jakiegoś czasu o systemie Solus było naprawdę cicho i zaczęto podejrzewać, że projekt został porzucony. Jednak twórcy właśnie wydali oświadczenie, w którym wskazują jakie zmiany przejdzie ten system operacyjny.

Solus zmienia się

Solus Linux to niezależna dystrybucja Linuksa, która wykorzystuje autorskie i bardzo ciekawe środowisko graficzne Budgie. Sam niegdyś testowałem ten system i byłem pod wrażeniem jak jest przemyślane i dobrze zaprojektowane. Co ciekawe, istnieje też Ubuntu Budgie, które oferuje to samo środowisko, ale tam można napotkać sporo błędów (a przynajmniej tak było kiedyś). Co ciekawe, system Solus przechodzi poważne zmiany.

W niedawnym poście na blogu, były lider zespołu tworzącego Solus – Joshua Strobl – ogłosił, że dystrybucja będzie przeprojektowana na bazie Serpent OS autorstwa Ikeya Doherty’ego. Ta decyzja wynika z faktu, że Solus staje w obliczu skrzyżowania dróg i potrzebuje nowego kierunku od nowego zespołu. Ikey Doherty i Joshua Strobl będą prowadzić Solus Linux w przyszłości, a do czasu ukończenia Serpent OS, obecny zespół utrzymujący Solus będzie nadal publikował nowe obrazy ISO z najnowszymi komponentami.

(fot. Solus)
(fot. Solus)

Przeprojektowanie na bazę Serpent OS obiecuje kilka korzyści dla użytkowników, w tym wsparcie dla AArch64 i RISC-V oraz długo oczekiwane Solus User Repository. Przejście na Serpent OS wprowadzi również atomowy i niemodyfikowalny system (coś jak Vanilla OS). Choć nie jest jeszcze jasne, kiedy dokładnie nastąpi przeprojektowanie, użytkownicy Solusa mogą być pewni, że dystrybucja jest w dobrych rękach i będzie nadal ewoluować w ekscytujący sposób.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!