Kontroler Sony DualSense z oficjalnym wsparciem na Linuxie!

dualsense-linux
Dualsense linux

Kontrolery do gier dedykowane pod konsole Sony to niezwykle wygodne urządzenia, które z powodzeniem możemy wykorzystywać w połączeniu również z innymi sprzętami. Jak się okazuje, Sony właśnie wprowadziło wsparcie dla najnowszego pada DualSense na Linuxie!

Kontroler z Playstation 5 oficjalnie działa na Linuxie!

Co prawda, najnowszy kontroler do gier z Playstation 5 dotychczas działał na Linuxie, jednak był wykrywany jako “Generic Controller”. To oznacza, że system traktuje go jako zwykły gamepad, który kupilibyśmy za kilkanaście złotych w najbliższym markecie. Jednak DualSense ma o wiele więcej do zaoferowania.

Dualsense
Kontroler Sony DualSense

Dlatego też kilka dni temu Sony przygotowało specjalny moduł do jądra Linuxa, który daje niemalże pełne i oficjalne wsparcie dla najnowszego kontrolera z Playstation, jak i dla jego funkcji specjalnych. Aktualnie wsparcie obejmuje takie elementy jak obsługę touchpada, akcelerometru, żyroskopu, podświetlenia LED czy możliwości wyciszania mikrofonu z poziomu kontrolera. Oczywiście możliwe jest podłączenie gamepada zarówno poprzez kabel USB, jak i Bluetooth.

Warto przeczytać: Konsolowa klapa? Sony usuwa Cyberpunka 2077 z PlayStation Store

Co ważne, Sony informuje, że nadal niektóre elementy mogą nie działać, jednak prace nad ich implementacją trwają. To też oznacza, że już niedługo otrzymamy pełne wsparcie dla DualSense na Linuxie i to bez ręcznej instalacji sterowników czy oprogramowania. Po prostu podłączamy i używamy! Z tego też powodu jeśli jesteśmy zainteresowani graniem w gry na komputerze z Linuxem, to wyposażenie się w najnowszego gamepada firmy Sony nie jest głupim pomysłem.

Z jakiego kontrolera do gier korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!