SpaceX pomoże wynieść satelitę na orbitę bez wychodzenia z domu! Rusza program Smallsat Rideshare

SpaceX Falcon 9 reflight

SpaceX to jedna z wielu firm, którymi zarządza Elon Musk. Przedsiębiorstwo te zajmuje się głównie konstruowaniem rakiet i innych rzeczy związanych z podbojem kosmosu. Firma nie zarabia wyłącznie dzięki dotacjom od rządu, ale również dzięki prywatnym usługom, które wykonuje dla różnych przedsiębiorstw. Można nazwać ich kosmicznymi kurierami, bo trzon działalności stanowi dostarczanie rzeczy na orbitę.

Teraz będzie to jeszcze prostsze!

Usługa SpaceX Smallsat Rideshare ułatwi proces zamawiania lotów w kosmos. Nie chodzi oczywiście o loty załogowe, tylko o wysyłkę na orbitę ładunków takich jak przeróżne urządzenia badawcze, sondy czy satelity. Dostawa będzie wykonywana przy pomocy sprawdzonej rakiety nośnej Falcon 9, czyli do niedawna flagowca tej firmy. Możemy łatwo obliczyć szacunkowy koszt transportu za pomocą kalkulatora na stronie. Ceny startują od 1 miliona dolarów. Jeśli znajdzie się tu osoba, która chętnie skorzysta z tej usługi od SpaceX, to odsyłam pod ten link.

Można rzec, że SpaceX Smallsat Rideshare to taki kosmiczny BlaBlaCar!

Bo nie wykupujemy tu całego doku załadunkowego na swój użytek, tylko jego część w wybranym rozmiarze. Współdzielimy przestrzeń z innymi chętnymi, przez co nie możemy ustalić konkretnego terminu wylotu. Należy określić wagę ładunku oraz termin, na który najwcześniej będziemy gotowi by dostarczyć kosmiczną przesyłkę. Po określeniu tych parametrów poznajemy koszt transportu, który wydaje się stosunkowo niewielki. By zarezerwować lot należy wpłacić zaliczkę w wysokości 5000 dolarów. Resztę opłaty możemy rozłożyć na maksymalnie trzy raty.

SpaceX Falcon 9 na barce
fot. SpaceX

Zobacz też: Tesla znów szuka pracowników w Polsce! Tym razem do obsadzenia jest stanowisko kierownika salonu

Jako ciekawostkę dodam, że SpaceX odzyskuje pierwsze stopnie swojej rakiety Falcon 9. Dawniej wszystkie rakiety były tak naprawdę jednorazowe, przez co koszta wysyłania rzeczy na orbitę były o wiele wyższe. Teraz praktycznie wszystkie pierwsze stopnie udaje się odzyskać, choćby dzięki lądowaniu na specjalnej barce, która pływa po oceanie. Powyżej możecie zobaczyć fotografię z jednej z takich misji, które zakończyły się sukcesem. Poza tym SpaceX pracuje nad wysyłaniem kapsuł z ludźmi na Międzynarodową Stację Kosmiczną, czy kolonizacją Marsa w najbliższej przyszłości.

Jeśli chcecie częściej czytać o poczynaniach tej firmy Elona Muska, dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!