Szukasz systemu z KDE Plasma? Wybierz polski SparkyLinux!

sparkylinux-kde-plasma

KDE Plasma to niezwykle ciekawe środowisko, które jest dostępne na wielu dystrybucjach. Wybór jest całkiem spory, bowiem możemy zainstalować KDE neon, Kubuntu czy nawet Manjaro Linux. Do tego grona dołączył kolejny system i to nie byle jaki, bo polski SparkyLinux!

SparkyLinux, podobnie jak Ubuntu, bazuje na Debianie. Projekt powstał już w 2011 i początkowo był remixem Ubuntu kryjącym się pod nazwą ue17r (Ubuntu enlightenment17 Remix). W 2012 roku zmieniono bazę na Debiana oraz nazwę OS-a. Aktualnie wyróżnia go spory wybór środowisk graficznych, bowiem możemy zdecydować się na Xfce, LXQt czy Enlightenment. System ten jest ceniony na całym świecie za lekkość oraz świetną prędkość działania. Oczywiście ten polski OS jest całkowicie darmowy i może zostać pobrany przez każdego z nas.

Warto przeczytać: Koniec z Google! Brave tworzy własny silnik wyszukiwania

SparkyLinux z KDE Plasma

jak się okazuje. odmiana (semi)rolling-release (bazująca na Debianie Testing) systemu SparkyLinux, została wydana w nowej wersji z nowoczesnym środowiskiem graficznym KDE Plasma. Jest to bardzo ciekawe, bowiem do tej pory autorzy decydowali się tylko na klasyczne środowiska, chociażby MATE czy Xfce.

sparkylinux-kde-plasma

SparkyLinux wykorzystuje już nie najnowsze środowisko KDE Plasma 5.20.5. Reszta natomiast jest całkiem świeża. Mamy tutaj Linux Kernel 5.10 LTS, LibreOffice 7.0.4, a także Firefoxa 86. Muszę dodać, że na start nie mamy zbyt wiele aplikacji, jedynie te najbardziej potrzebne i to te stworzone z myślą o KDE Plasma.

sparkylinux-kde-plasma

Uruchomiłem sobie SparkyLinux z KDE Plasma jako maszynę wirtualną i muszę przyznać, że system ten działa naprawdę świetnie. Jest szybki, stabilny i po prostu wygodny. Spodobało mi się to, że zaraz po uruchomieniu wyskoczyło mi okienko informujące o aktualizacji i po kilku kliknięciach uaktualnienie zostało wykonane. Szybko, bez zacinania i ponownego uruchomienia. Podobny proces na Manjaro Linux czy KDE neon trwa znacznie dłużej. Jeśli będę zmieniał system i będę chciał coś z KDE, to prawdopodobnie zdecyduję się na SparkyLinux.

SparkyLinux z KDE Plasma możecie pobrać >>stąd<<.

Co myślicie o SparkyLinux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!