Koniec z Google! Brave tworzy własny silnik wyszukiwania

brave search

Brave Browser to naprawdę popularna przeglądarka internetowa, z której regularnie korzysta kilkadziesiąt milionów osób. Firma jednak nie zwalnia i dalej walczy o wolny Internet. Tym razem Brave zamierza rzucić wyzwanie wyszukiwarce Google tworząc “Brave Search”.

Brave Browser

Brave Browser to moja główna przeglądarka, z której korzystam codziennie. Zainstalowałem ją jeszcze jakoś w maju ubiegłego roku, jednak dopiero od sierpnia wykorzystuję ją dosyć intensywnie. Wszystko za sprawą jakiś czas temu wprowadzonej synchronizacji danych, co znacznie ułatwia mi korzystanie z Brave na wielu urządzeniach. Dzięki oparciu o Chromium, przeglądarka oferuje znane mi narzędzia deweloperskie oraz współpracuje z takimi platformami jak GeForce Now czy Google Stadia.

Zapewne większość z Was jak słyszy hasło “wyszukiwarka internetowa”, to myśli o Google. Nic w tym dziwnego. Wszak jest to najpopularniejszy produkt tego typu, który zgarnął niemalże cały rynek. Co prawda, istnieje konkurencja w postaci Binga czy DuckDuckGo, jednak to właśnie Google najbardziej się liczy. Więc czy potrzebujemy kolejny silnik wyszukiwania? Oczywiście, że tak.

Brave Search ma być produktem nastawionym na prywatność. Jak powiedział Brendan Eich – twórca Brave Browser – wyszukiwarka nie będzie przechowywać danych o użytkowniku, nawet adresów IP. Mało tego, nie będzie to tylko nakładka na Google czy Binga – ma być to kompletnie inna wyszukiwarka.

Co ważne, nie będzie to jednak produkt napisany od zera. Podstawą do rozwoju będzie Cliqz niemieckiej firmy Tailcat, która jakiś czas temu zakończyła swoją działalność i została wykupiona przez Brave Software.

Brave Search ma być otwarte!

Brave Search ma pojawić się na rynku jeszcze w I połowie 2021 roku. Muszę dodać, że początkowo będzie ona oferowana w Brave Browser, ale tylko jako alternatywa dla Google’a czy DuckDuckGo. Jak twierdzi Eich, na początku Brave Search nie będzie zbyt dobre i dopiero po pewnym czasie wyszukiwarka ta stanie się faktycznie wygodna do użytku. Po tym czasie prawdopodobnie Brave Search zostanie domyślną wyszukiwarką w Brave Browser, choć przypuszczam, że dalej będziemy mieli prawo wybrać z jakiego silnika chcemy korzystać.

Co myślicie o Brave Search? Dajcie znać w komentarzu!

Dodaj komentarz
Total
2
Share