Koniec z Google! Brave tworzy własny silnik wyszukiwania

brave search

Brave Browser to naprawdę popularna przeglądarka internetowa, z której regularnie korzysta kilkadziesiąt milionów osób. Firma jednak nie zwalnia i dalej walczy o wolny Internet. Tym razem Brave zamierza rzucić wyzwanie wyszukiwarce Google tworząc “Brave Search”.

Brave Browser

Brave Browser to moja główna przeglądarka, z której korzystam codziennie. Zainstalowałem ją jeszcze jakoś w maju ubiegłego roku, jednak dopiero od sierpnia wykorzystuję ją dosyć intensywnie. Wszystko za sprawą jakiś czas temu wprowadzonej synchronizacji danych, co znacznie ułatwia mi korzystanie z Brave na wielu urządzeniach. Dzięki oparciu o Chromium, przeglądarka oferuje znane mi narzędzia deweloperskie oraz współpracuje z takimi platformami jak GeForce Now czy Google Stadia.

Zapewne większość z Was jak słyszy hasło “wyszukiwarka internetowa”, to myśli o Google. Nic w tym dziwnego. Wszak jest to najpopularniejszy produkt tego typu, który zgarnął niemalże cały rynek. Co prawda, istnieje konkurencja w postaci Binga czy DuckDuckGo, jednak to właśnie Google najbardziej się liczy. Więc czy potrzebujemy kolejny silnik wyszukiwania? Oczywiście, że tak.

Koniec z Google! Brave tworzy własny silnik wyszukiwania

Brave Search ma być produktem nastawionym na prywatność. Jak powiedział Brendan Eich – twórca Brave Browser – wyszukiwarka nie będzie przechowywać danych o użytkowniku, nawet adresów IP. Mało tego, nie będzie to tylko nakładka na Google czy Binga – ma być to kompletnie inna wyszukiwarka.

Co ważne, nie będzie to jednak produkt napisany od zera. Podstawą do rozwoju będzie Cliqz niemieckiej firmy Tailcat, która jakiś czas temu zakończyła swoją działalność i została wykupiona przez Brave Software.

Koniec z Google! Brave tworzy własny silnik wyszukiwania
Brave Search ma być otwarte!

Brave Search ma pojawić się na rynku jeszcze w I połowie 2021 roku. Muszę dodać, że początkowo będzie ona oferowana w Brave Browser, ale tylko jako alternatywa dla Google’a czy DuckDuckGo. Jak twierdzi Eich, na początku Brave Search nie będzie zbyt dobre i dopiero po pewnym czasie wyszukiwarka ta stanie się faktycznie wygodna do użytku. Po tym czasie prawdopodobnie Brave Search zostanie domyślną wyszukiwarką w Brave Browser, choć przypuszczam, że dalej będziemy mieli prawo wybrać z jakiego silnika chcemy korzystać.

Co myślicie o Brave Search? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!