Środowiska IDE JetBrains z lepszym działaniem na Linuksie!

Aplikacje JetBrains w Flathub
Aplikacje JetBrains w Flathub

Narzędzia programistyczne JetBrains są uwielbiane na całym świecie. Jak się okazuje, na Linuksie zaczną działać o wiele lepiej. Jest to zasługa wsparcia dla Wayland

Środowiska programistyczne JetBrains ze wsparciem dla Wayland

Narzędzia programistyczne JetBrains są lubiane i wybierane przez wielu programistów. Sam najwięcej korzystałem z PhpStorm, czyli dedykowanego IDE do programowania w PHP. Sprawdzało się o wiele lepiej niż Visual Studio Code z wieloma wtyczkami. Android Studio to także produkt od JetBrains (w Android Studio przygotowaliśmy aplikację ServerCommander, o której więcej >>tutaj<<). Miałem też przygodę z IntelliJ, który znacznie ułatwia programowanie w Javie. Co prawda, środowiska te są dosyć ciężkie, ale odpłacają się wygodą.

Środowiska programistyczne od JetBrains są dostępne na wszystkie trzy popularne systemy, czyli Windows, macOS oraz Linux. Wersja na Linuksa właśnie zyskuje ważne usprawnienie, czyli wsparcie dla Waylanda. Póki co, wsparcie nie jest jeszcze gotowe, ale jest coraz bliżej wydania. Jak dodają deweloperzy, działają już dekoracje okien, wsparcie dla HiDPI oraz obsługa wielu monitorów. Twórcy pracują nad wykorzystaniem Vulkana do przyspieszenia GPU, nad obsłudze schowka czy nad obsłudze funkcji “Pociągnij i upuść”.

Wayland to nowoczesny serwer wyświetlania dla Linuksa, który daje wiele usprawnień, w tym właśnie lepszą obsługę HiDPI, a także jest bezpieczniejszy. To właśnie ku Waylandowi zmierza świat Linuksa, chociażby Fedora czy Ubuntu. Twórcy JetBrains wyjaśniają:

Architektura Wayland oferuje nieodłączne korzyści w zakresie wydajności i bezpieczeństwa. Pomijając złożoność starzejącego się protokołu X11, Wayland zapewnia bardziej usprawniony mechanizm komunikacji między aplikacjami a serwerem wyświetlania. Przekłada się to na szybsze renderowanie i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia luk w zabezpieczeniach wynikających z przestarzałej konstrukcji X11. W rezultacie oczekuje się, że IDE oparte na IntelliJ działające na Wayland będą wykazywać lepszą stabilność i szybkość reakcji.

Trwają prace nad uczynieniem IDE opartych na IntelliJ pierwszorzędnym obywatelem pulpitu Wayland. Renderowanie oparte na oprogramowaniu zapewnia już wydajność pod względem FPS (klatek na sekundę) na równi z obecnym zestawem narzędzi X11. Obecnie skupiamy się na zidentyfikowaniu pozostałych luk w implementacji zestawu narzędzi, aby mógł on utrzymać IDE działające natywnie na Wayland.

JetBrains

Źródło: Phoronix, JetBrains blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!