System Yunohost 11 wydany! Self-hosting stał się jeszcze łatwiejszy i przyjemniejszy

Yunohost
Yunohost – frontend użytkownika

YunoHost to system operacyjny, który pozwala naprawdę łatwo i stabilnie wejść w świat self-hostingu. Jak się okazuje, właśnie został wydany YunoHost 11 bazujący na Debianie 11.

Co to YunoHost?

YunoHost to system operacyjny typu Linux bazujący na Debianie. W zasadzie można zainstalować Debiana, a następnie specjalnym skryptem podmienić go na YunoHost OS. Ale czym jest YunoHost?

YunoHost to system skierowany na serwery. Został on stworzony po to, aby było nam łatwo wejść w świat self-hostingu, czyli ręcznego hostowania i utrzymywania aplikacji chmurowych. Na przykład taki Google Drive to usługa, którą utrzymuje ktoś dla nas. Taki NextCloud zainstalowany na YunoHost to usługa, nad którą mamy pełną kontrolę i sami ją sobie utrzymujemy. Aplikacji natomiast jest wiele – sam korzystam z Wallabag2, NextClouda, HedgeDoc i wiele innych. Mało tego, YH możemy mieć na różnego rodzaju serwerze, na przykład na starym komputerze PC, albo na nowym Mini PC, również dobrym wyborem jest Raspberry Pi oraz nawet VPS.

YunoHost
YunoHost

YunoHost jest lubiany z wielu powodów. Przede wszystkim konfiguracja jest niezwykle prosta i nawet na start dostajemy domenę oraz certyfikat SSL. Ponadto instalacja aplikacji ogranicza się do kilku kliknięć. Nie można też zapomnieć o systemie kopii zapasowych, który działa naprawdę skutecznie. YunoHost to temat na oddzielny artykuł-recenzję.

YunoHost 11 nareszcie wydany

Do tej pory YunoHost w wersji 4.x bazował na już nieco leciwym Debianie 10. Ten jest jeszcze wspierany, ale nie otrzymuje tyle aktualizacji ile powinien. Dlatego też już od dawna twórcy systemu YunoHost szykowali aktualizację, która pozwoli na migrację na Debiana 11.

Po wielu miesiącach testów w końcu mamy YunoHost 11 (twórcy postanowili zmienić numerację, aby ta była zgodna z numeracją Debiana). I tak właśnie YunoHost 11 bazuje na Debianie 11, co sprawia, że mamy nowsze paczki, nowe jądro Linuxa i wiele innych komponentów. Poza tym wprowadzono wiele usprawnień do Pythona, PHP i PostgreSQL. Wiele zmian dotyczy nowości “pod maską” i można się z nimi zapoznać >>tutaj<<. Porzucono także sporo przestarzałych komend w interfejsie CLI.

YunoHost
YunoHost 11 po polsku

Wprowadzono również ogromne zmiany w tłumaczeniach. W tym w języku polskim, do czego sam się przyczyniłem. Finalnie dokończyłem czyjąś pracę i po wielu godzinach udało mi się przetłumaczyć cały interfejs administratora. Zmiany są widoczne właśnie w YunoHost 11.

Update jest już dostępny. Jeśli ktoś z Was ma YunoHost OS, to najpierw należy wykonać aktualizację komponentów do YunoHost 4.4.2 (uaktualnienie jest dostępne w panelu administratora). Po tym działaniu, w miejscu Tools -> Migrations znajdziecie opcję aktualizacji do YunoHost 11.

YunoHost 11
Opcja migracji

Gotowe obrazy instalacyjne YunoHost 11 powinny pojawić się lada moment.

Warto dodać, że planuje się wprowadzić w niedalekiej przyszłości:

  • Globalne ustawienia YunoHost dostępne z poziomu panelu administratora
  • Opcję ustawienia hasła pomocniczego dla domen nohost.me. noho.st, ynh.fr
  • Obsługę wielu administratorów (w przyszłości pojawi się także 2FA)
  • Wiele usprawnień dla interfejsu administratora
  • Nowy format pakietów, który ma być uproszczony (niedługo pojawi się nowy interfejs katalogu aplikacji)
  • Wiele zmian “pod maską” dotyczących portalu i SSO (w przyszłości pojawi się opcja własnej rejestracji użytkowników, przywracania haseł i tworzenia własnych portali)

Źródło: YunoHost

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!