Star Labs StarBook MK VII zarysowuje się! Co zaoferuje?

Logo Star Labs na laptopie Starbook MK VI
Logo Star Labs na laptopie Starbook MK VI

Dopiero co do klientów dotarł StarBook MK VI, a firma Star Labs już pracuje nad modelem StarBook MK VII. Na oficjalnej stronie możemy podejrzeć pierwsze informacje.

Star Labs StarBook MK VII nadchodzi

Laptopy Star Labs StarBook są wyjątkowe pod tym względem, że tworzy je niewielka, brytyjska firma, która sama je projektuje – nie korzysta z gotowców, na przykład firmy Clevo. No i co ważne, te sprzęty są projektowane pod Linuksa. To sprawiło, że sam się zdecydowałem, a ten tekst, który teraz czytacie, powstał na StarBooku MK VI.

Jak się okazuje, już mniej więcej wiemy co zaoferuje kolejna generacja laptopa. Pierwsze informacje zostały udostępnione na oficjalnej stronie internetowej i choć Star Labs nie opublikowało oficjalnej zapowiedzi, to już można składać preordery (od generacji MK V mamy praktycznie ten sam laptop, ale zyskuje on nowe procesory i inne poprawki). Główną nowością ma być nowa generacja procesorów Intel Raptor Lake. Do wyboru mamy i3-1315U oraz i7-1360P. Dziwi natomiast brak i5 13. generacji. Nadal można też zamawiać laptopa z 12. generacją, choć “od ręki” dostępny jest tylko wariant i5-1240P.

Star Labs StarBook
Star Labs StarBook

Kolejną zmianą jest kwestia dysków. Do tej pory możliwym było wybranie dysku SATA M.2 (w najtańszej opcji) oraz NVMe Gen3. Jednak teraz ograniczono się tylko do NVMe Gen4. Reszta konfiguracji – póki co – pozostaje taka sama.

Zmienia się natomiast kwestia portów. Otóż wbudowany port USB-C zyskał ulepszenie do zgodności z protokołem Thunderbolt 4, co oznacza obsługę przesyłu danych z prędkością 40 Gb/s. StarBook MK VI oferuje port High Speed USB-C, ale z prędkością maksymalną 10 Gb/s.

Biorąc pod uwagę brak oficjalnych zapowiedzi, zmian może być więcej – w tym mowa tu o poprawkach rzeczy, na które będą narzekać recenzenci. Już teraz użytkownicy (w tym ja) narzekają na głośno działający wentylator (choć częściowo naprawiono to aktualizacją EC) oraz na touchpad, który można kliknąć tylko w dolnych rogach.

Star Labs StarBook MK VI
Star Labs StarBook MK VI

Star Labs StarBook MK VII – cena

Już można składać preorder na nowego laptopa marki. Minimalna konfiguracja obejmująca 8 GB RAM, dysk 500 GB SSD NVMe Gen4, procesor i3-1315U oraz kabel USB-C 3.1 wyceniono na 4245,96 złotych (bez kosztów transportu). Wybór procesora i7-1360p zwiększa cenę aż do 6427,98 złotych. Ponadto mowa tu o cenie promocyjnej związanej z zamawianiem w preorderze. Jest to zarazem nieco więcej niż w przypadku MK VI (o około 400 złotych), jednak względem poprzednika zyskujemy o wiele lepszy dysk (240 GB SATA3 vs 500 GB NVMe Gen4), lepszy przewód USB-C oraz złącze Thunderbolt 4.

Źródło: Star Labs

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!