Steam Deck jest niedostępny, ale dostał ważną aktualizację

Steam Deck
Steam Deck z uruchomioną grą The Ascent (fot. Linus Tech Tips)

Steam Deck jest dostępny w kilku wersjach pamięciowych, gdzie część tej przestrzeni zajmuje sam system operacyjny. Jak się okazuje, Valve udostępniło aktualizację, która znacznie odchudza SteamOS.

SteamOS zaczął zajmować o wiele mniej pamięci na dysku

Steam Deck pojawi się na rynku już za niedługo i będzie dostępny w trzech wersjach pamięciowych. Najtańsza oferuje tylko 64 GB pamięci wbudowanej, co jest naprawdę niewielką wartością – tym bardziej przy dzisiejszych grach. Oczywiście nadal zmieścimy więcej tych mniejszych gier (które mogą być świetne na Decku), ale z większymi tytułami może być problem. Warto też dodać, że pamięć wbudowana przechowuje również pliki systemowe, które swoje zajmują.

Dlatego też Valve wydało bardzo ważną aktualizację oprogramowania SteamOS. Update do wersji 2021120.2 sprawia, że system nie waży już ~24 GB, a jedynie ~10 GB. To oznacza, że na gry na najtańszej wersji zostanie mniej więcej 50 GB. Oczywiście nadal można przestrzeń rozszerzyć o kartę Micro SD, jednak ten typ pamięci jest znacznie wolniejszy.

steam deck
(fot. Gaming on Linux)

Wynik ten nie jest jednak tak imponujący jak w przypadku wielu dystrybucji Linuxa, ale redukcja robi wrażenie. W porównaniu do Windowsa 10 czy Windowsa 11 to już w ogóle jest niebo a ziemia. To też może znacznie zniechęcić właścicieli konsoli do instalacji systemu Microsoftu.

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!