Valve zmienia specyfikację Steam Deck. Konsola będzie jeszcze mocniejsza

Steam Deck
(fot. IGN)

Kilka dni temu Valve zaprezentowało nową konsolę Steam Deck. Oferuje ona wydajny procesor x86 AMD oraz system typu Linux SteamOS. Jak się okazuje, Valve właśnie zmodyfikowało oficjalną specyfikację urządzenia. Na szczęście, sprzęt okazuje się być jeszcze lepszy!

Steam Deck to nowa konsola od Valve. Słowo konsola, jednak jest pewnym nadużyciem, bowiem faktycznie – sprzęt ten powstał z myślą o grach, jednak bliżej mu do komputera PC z przyczepionymi kontrolerami niż do Nintendo Switch. Urządzenie oferuje dostęp do wszystkich gier z biblioteki Steam, które uruchamiamy na desktopowym systemie SteamOS bazującym na Arch Linux. Tak, pod spodem mamy zwykłego Linuxa, który pozwala również na przyjemną emulację innych konsol czy dostęp do zewnętrznych sklepów z grami. Z tego też powodu wiemy, że konsola da ogromną wolność i możliwość zagrania w niemalże wszystko to, co dostępne na PC.

Valve uzupełnia specyfikację konsoli Steam Deck

Pierwotnie specyfikacja Decka mówiła, że pamięć RAM to “5500 MT/s dual-channel”. Teraz jednak widnieje tam inna wartość, a dokładnie “5500 MT/s quad 32-bit channels”. To oznacza, że konsola może działać o wiele lepiej i sprawniej niż zakładaliśmy. Warto dodać, że elementy takie jak przepustowość i szybkość pamięci RAM mają ogromne znaczenie w przypadku procesorów AMD.

steam deck

Gdy weźmiemy pod uwagę, że mamy do czynienia z niewielkim sprzętem, którego raczej nie rozbudujemy, to każda forma szybszej technologii, jak i optymalizacji jest wręcz kluczowa. Tym bardziej, że ma to być sprzęt na lata, który uruchomi gry AAA.

Wiele osób również liczy na rozbudowę pamięci wbudowanej o kartę SD. Nie wiedzieliśmy jednak, jak gry z tych kart będą działać. I tu spore zdziwienie, bowiem na materiałach udostępnionych przez IGN gdzie osoba grała na Steam Deck, to w rzeczywistości gry te uruchamiały się prosto z karty pamięci. To też oznacza, że gry te będą działać szybko. Co ważne, SteamOS pozwoli również na trzymanie gier na zewnętrznych dyskach SSD i HDD (co było spodziewane – to Linux).

Jak Wam podoba się Steam Deck? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Gaming on Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!