Steam Deck oficjalnie obsłuży już prawie 500 gier! A nawet jeszcze nie wyszedł

steam deck

Steam Deck zostanie wysłany do pierwszych klientów już za dwa tygodnie. Natomiast jakiś czas temu ruszył specjalny program Deck Verified, który pomaga określić czy dana gra zadziała na konsoli od Valve. Jak się okazuje, zweryfikowanych gier jest już prawie 500!

Steam Deck z prawie 500 zweryfikowanymi grami

Jakiś czas temu Valve rozpoczęło program Deck Verified, który pomaga graczom określić czy dana gra zadziała na konsoli Steam Deck. Jest to dobre podejście, bowiem – w odróżnieniu od konkurencji – konsola Valve nie oferuje gier specjalnie przygotowanych z myślą Steam Deck, tylko uruchamia te tytuły, które powstały na PC. A PC to rozległa sprawa oferująca różne rozdzielczości, podzespoły i systemy operacyjne. Mniej doświadczony gracz (a często właśnie tacy sięgają po konsolę) mógłby mieć niemały problem ze zrozumieniem czy dana gra zadziała na Decku czy nie.

“Great on Deck” oferuje 4 poziomy weryfikacji:

  • Zweryfikowana – gra została specjalnie sprawdzona i przeszła wszystkie testy zgodności. Oferuje to najlepsze wrażenia z grania.
  • Grywalna – gra działa i można pograć, ale istnieje ryzyko napotkania problemów bądź potrzebne będą specjalne czynności – na przykład samodzielne ustawienie niższej jakości detali w opcjach gry.
  • Niewspierana – Gra nie jest kompatybilna ze Steam Deck.
  • Niewiadoma – gra nie została w żaden sposób przetestowana. Nie wiemy co nas czeka dopóki jej nie zainstalujemy i uruchomimy.
steam deck oceny
(fot. Valve)

Nas jednak interesują dwa pierwsze poziomy. Jak się okazuje, gier Verified jest już 293, a Playable – 192. Sumarycznie daje to 485 gier. To oznacza, że niecałe 500 gier już teraz działa poprawnie na konsoli. A warto dodać, że Steam Deck jeszcze nie pojawił się na rynku. Wśród zweryfikowanych gier mamy chociażby Wiedźmina 3, The Forest, Subnautica, Resident Evil 2 czy It Takes Two.

Konsola do swoich klientów zostanie wysłany już 28 lutego. Aktualny okres jest niezwykle intensywny i spodziewamy się, że ta liczba wzrośnie momentalnie. Warto dodać, że na Decku zadziała więcej gier, tylko po prostu ich jeszcze nikt nie sprawdził i nie podzielił się raportem.

Źródło: ProtonDB, steamdeckverified.avery.cafe

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!