Surface Laptop Go – nowy laptop Microsoftu zadebiutował razem z Surface Pro X. Tanio wcale nie jest

Surface Laptop Go - nowy laptop Microsoftu zadebiutował razem z Surface Pro X. Tanio wcale nie jest

Jeszcze kilka lat temu urządzenia z logiem Microsoftu były kojarzone ze znakomitą jakością wykonania, prestiżem, ale także i wysoką ceną. To się zaczęło zmieniać z chwilą wejścia do sprzedaży niedrogiego tabletu – Microsoft Surface Go i Go 2. Teraz do grona przystępnych (ale nie tanich) urządzeń dołącza Surface Laptop Go.

Wyświetlacz z niską rozdzielczością w Surface Laptop Go

Surface Laptop Go jest wyposażony w 12,4-calowy ekran dotykowy PixelSense o dość przeciętnej rozdzielczości wynoszącej 1536 x 1024 px (proporcje 3:2). Daje to zagęszczenie pikseli równe 148 PPI, co jest wynikiem przeciętnym – nawet jak na laptopa. Klawiatura jest naturalnie pełnowymiarowa i cechuje się skokiem klawisza wynoszącym 1,3 mm. O dziwo nie znalazłem na stronie producenta informacji o obecności podświetlenia klawiszy, lecz mam nadzieję, że to po prostu zwykłe niedopatrzenie w specyfikacji. Droższe warianty (128 i 256 GB) są również wyposażone w obecny na klawiaturze czytnik linii papilarnych. Najtańszy wariant go nie ma.

Surface Laptop Go - nowy laptop Microsoftu zadebiutował razem z Surface Pro X. Tanio wcale nie jest

Za wydajność odpowiada procesor Intel Core i5-1035G1, który jest połączony – w zależności od specyfikacji – z 4 lub 8 GB pamięci RAM LPDDR4X. Za grafikę odpowiada układ Intel UHD Graphics. Na przestrzeń dla użytkownika przeznaczono 64, 128 lub 256 GB pamięci. Najtańszy wariant (64 GB) obejmuje dysk eMMC – wyższe wersje są wyposażone w dyski SSD. Laptop ma jeden port USB-C, jedno gniazdo USB-A, złącze Jack 3,5 mm oraz port Surface Connect. Na froncie znajduje się kamerka 720p, a urządzenie zostało wyposażone w podwójne mikrofony studyjne, co jest zapewne gestem w stronę lekcji on-line. Bateria ma według producenta wystarczać na 13 godzin pracy.

Ceny są adekwatne do specyfikacji?

Górna część laptopa jest wykonana z aluminium, podstawa to z kolei połączenie kompozytowej żywicy poliwęglanowej z włóknem szklanym pochodzącym częściowo z odzysku. Całość waży 1,1 kg i jest dostępna wyłącznie w jednej wersji kolorystycznej – platynowej. Urządzenie jest już dostępne w przedsprzedaży na stronie Microsoftu. Tak prezentują się poszczególne wersje laptopa, wraz z ich cenami:

  • Microsoft Laptop Go (i5, 4 GB RAM, 64 eMMC) – 2999 zł
  • Microsoft Laptop Go (i5, 8 GB RAM, 128 GB SSD) – 3769 zł
  • Microsoft Laptop Go (i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD) – 4679 zł
Surface Laptop Go - nowy laptop Microsoftu zadebiutował razem z Surface Pro X. Tanio wcale nie jest

Czy są to ceny niskie? Raczej nie. Czy są to ceny adekwatne, konkurencyjne? Według mnie odpowiedź na to pytanie również jest negatywna. Płacenie 3000 zł za laptop wyposażony w 4 GB pamięci RAM brzmi trochę jak nieśmieszny żart. Z kolei droższe wersje prowadzą bratobójczą walkę z Microsoft Surface Laptopem 2, który pomimo swojego wieku nadal jest rozsądniejszym wyborem niż zaprezentowany wczoraj laptop. Odpowiedź na pytanie o opłacalność tego sprzętu podadzą dopiero jego recenzje.

Delikatnie odświeżony, piekielnie drogi Surface Pro X

Rok temu Microsoft wprowadził do sprzedaży tablet Surface Pro. Spotkał się on z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, gdyż zrywał on z monotonnym designem grubych ramek w tabletach tego producenta. Cienkość i lekkość zostały jednak przysłonione przez cenę oraz układ Qualcomm SQ1. Architektura ARM sprawiła, że niewiele aplikacji mogło być przez niego obsługiwanych i było to wielokrotnie punktowane w recenzjach jako jedna z największych wad urządzenia.

Surface Laptop Go - nowy laptop Microsoftu zadebiutował razem z Surface Pro X. Tanio wcale nie jest

Nowy Surface Pro X różni się właściwie wyłącznie nowym procesorem – Qualcomm SQ2, który ma zapewnić większą wydajność od poprzednika. Kosmetyczne zmiany dotyczą wprowadzenia nowych wersji kolorystycznych klawiatur Signature – mają być dostępne w kolorach: Platinum, Ice Blue i Poppy Red. Cena nowego Surface Pro X została jednak wzięta prawdopodobnie z kosmosu, gdyż “najtańsza” wersja kosztuje 7899 zł a finalnie kończy na 9399 zł. Na szczęście w sprzedaży wciąż pozostaje poprzednia generacja, która jest znacznie tańsza od wersji z nowym procesorem.

Surface Laptop Go - nowy laptop Microsoftu zadebiutował razem z Surface Pro X. Tanio wcale nie jest
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!