Pamiętasz Telegazetę? Możesz ją uruchomić w przeglądarce!

telegazeta

Jeszcze kilkanaście lat temu takim internetem było coś, co nazywa się Telegazeta. Była to specjalna funkcja, która polegała na wyświetlaniu tekstu na żądanie. Jak nazwa wskazuje, Telegazeta wyświetlała się na telewizorze. Powstał właśnie projekt, który pozwala na uruchomienie polskiej Telegazety w przeglądarce internetowej!

Telegazeta

Telegazeta to polska nazwa na teletekst. Jest to specjalna funkcja przysyłana wraz z sygnałem telewizji ogólnopolskich. W Polsce dostęp do Telegazety mamy od 1988 i choć swoje lata popularności ma dawno za sobą, tak dalej możemy z niej korzystać. Naciskając specjalny przycisk na pilocie, na telewizorze wyświetli się specjalny ekran. Jako adresy służą trzy cyfry. Od razu po ich wpisaniu, na ekranie wyświetlał się specjalny tekst.

telegazeta

Za pomocą Telegazety mogliśmy zapoznać się z najnowszymi informacjami, wynikami na giełdzie czy z pozdrowieniami różnych osób. Sam Telegazetę wykorzystywałem do zapoznania się z programem TV. Pamiętam, że teletekst działał naprawdę szybko, więc korzystanie z tej funkcjonalności było całkiem przyjemne.

Telegazeta Browser

Właśnie powstał projekt przygotowany przez Jerzego Głowackiego, który pozwala nam na uruchomienie Telegazety bez telewizora. Oczywiście wszystko odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, a my nic nie musimy instalować. Jak uruchomić Telegazetę na komputerze? To proste!

Wystarczy wejść na >>tę stronę<<, a następnie kliknąć w przycisk Przeglądaj Telegazetę. Po kliknięciu, uruchomi się nowe okno z właściwym programem. Z Telegazety możemy korzystać analogicznie jak na telewizorze.

telegazeta

Projekt jest otwartoźródłowy, a jego kod udostępniony w repozytorium na GitHub. Oczywiście jeśli chcecie, to możecie aplikację rozbudować, ulepszyć czy poprawić.

Pamiętacie Telegazetę? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!