Telegram Desktop 3.4 działa źle na Linuxie? Oto tymczasowy fix

Telegram web

Wczoraj pojawiła się aktualizacja Telegrama, która przyniosła chociażby reakcje na wiadomości. Zaktualizowany został również Telegram Desktop do wersji 3.4. Niestety, na niektórych systemach powoduje on niemałe problemy.

Otóż jak się okazuje, w systemach typu Linux wykorzystujących środowisko GNOME oraz sesję Wayland, Telegram Desktop 3.4 nie działa poprawnie. Głównym problemem jest fakt, że wyświetlany nad oknem Telegrama kursor myszy jest zwiększony minimum dwukrotnie. To utrudnia korzystanie z aplikacji. Ponadto została usunięta opcja korzystania z telegramowych powiadomień oraz natywnego paska tytułowego (te dwie rzeczy jednak prawdopodobnie nie wrócą).

telegram

Telegram działa źle w sesji Wayland? Jest rozwiązanie, a raczej ominięcie problemu

Tak jak wspomniałem, błąd występuje w systemie Linux wraz ze środowiskiem GNOME oraz serwerem wyświetlania Wayland. Metodą naprawy tego problemu – takiej prawdziwej – jeszcze nie ma. Jedyną opcją jest downgrade, który pozwoli spokojnie poczekać na prawdziwy fix ze strony programistów.

Niestety, downgrade nie jest możliwy na wersji AppImage aplikacji. Można to zrobić jednak w oficjalnej wersji Flatpak. Po prostu instalujemy aplikacje z repozytorium Flathub (jeśli nie mamy włączonego repozytorium Flathub, to musimy to zrobić).

flatpak install flathub org.telegram.desktop
telegram
Jeśli masz już podpięte repozytorium Flathub, to Telegram znajdziesz w swoim sklepie z aplikacjami

Następnie robimy downgrade aplikacji. W pierwszej kolejności powinniśmy odnaleźć numer poprzedniej kompilacji, ale Wam tego oszczędzę.

sudo flatpak update --commit=c29b0baa020cb2ec464366c00d81af738c89284951d33fadb2d19d2a884ea64e org.telegram.desktop

Jeśli macie włączone automatyczne aktualizacje to możecie również schować aplikację Telegrama i zatrzymać na danej wersji. Jest to możliwe za pomocą komendy:

flatpak mask org.telegram.desktop

I to tyle. Wystarczy poczekać aż deweloperzy Telegrama wydadzą odpowiednią aktualizację z poprawkami. Wtedy możemy powrócić do wersji AppImage lub zaktualizować wersję Flatpak (oczywiście po odmaskowaniu).

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!