Telegram stawia na optymalizację! Nowa aktualizacja zmienia wiele

Telegram-aktualizacja-optymalizacja

Dobrze wiemy jak ważna jest dobra optymalizacja oprogramowania. Nawet najszybszy telefon może złapać zadyszkę jeśli software jest po prostu kiepskiej jakości. Działa to również na odwrót – przeciętny hardware może wręcz błyszczeć wydajnością jeśli optymalizacja oprogramowania jest zrobiona świetnie. Telegram nie miał problemów z optymalizacją i aplikacja działa przyjemnie nawet na słabszych sprzętach. A jednak twórcy i tak postanowili poświęcić całą jedną aktualizację właśnie tematyce oszczędzania energii i optymalizacji.

Telegram: akcja “optymalizacja”!

W najnowszej aktualizacji Telegram podjął się tematu optymalizacji. Pierwszą nowością jest tryb oszczędzania energii. Tryb ten ma wyłączać animacje, aby wydłużyć czas pracy na baterii i poprawić wydajność na starszych sprzętach (choć i tak animacje nie były problemem na takich urządzeniach). Tryb oszczędzania energii można ustawić tak, aby włączał się automatycznie, gdy procent baterii spadnie do określonego poziomu. Można też indywidualnie poustawiać dane elementy mówiące jak tryb oszczędzania ma działać.

Użytkownicy iOS mogą również użyć ustawień oszczędzania energii, aby ograniczyć aktualizacje w tle. Trzeba jednak zaznaczyć, że to zwiększy występowanie napisu Aktualizowanie... po wejściu do Telegrama.

Co jest godne pochwały, twórcy Telegrama przetestowali aplikację na ponad 200 urządzeniach, aby sprawdzić, jak się ona zachowuje. To pozwoliło im dobrać optymalne ustawienia domyślne. Dodano także zmianę prędkości odtwarzania filmów, wiadomości głosowych i wideo. Zakres zmiany wynosi 0,2x – 2,5x.

Mało tego, dodano opcję sprawdzenia godziny odczytu wiadomości. To jest coś, czego mi strasznie brakuje w Telegramie i powoli trafia to do aplikacji. Póki co, tylko dla małych grup poniżej 100 osób.

Dodano także inne, drobne usprawnienia. Jeśli ktoś ma zablokowane dodawanie do grup, to można mu szybko wysłać link zaproszeniowy. Pojawiła się też opcja dynamicznego ustawiania kolejności pakietów naklejek oraz przetłumaczono opisy botów. na iOS poprawiono obsługę folderów. Użytkownicy premium zyskali 10 nowych paczek animowanych emoji. Pochwalono się również, że udało się rozwiązać ponad 400 znanych błędów w aplikacji Telegrama.

Źródło: Telegram Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!