Niedawno Patently Apple opublikowało raport dotyczący Touch ID nowej generacji, które może być wykorzystywane w urządzeniach typu Apple Watch. Teraz Urząd Patentowy i Znaków Towarowych USA opublikował kolejny przyznany patent. Czego dotyczy?

Touch ID powróci?

Nowo zatwierdzony patent Apple zatytułowany „Methods of biometric imaging of input surfaces„, dotyczy inwencji w temacie akustycznych zabezpieczeń z wykorzystaniem biometrii. W skrócie mówiąc, jest to coś na wzór sonicznego czytnika.

Akustyczny skaner działa na zasadzie wysyłania zakodowanych sygnałów w stronę obiektu, po czym nasłuchiwanie echa, jako odpowiedzi zwrotnej. Całość w obie strony jest zakodowana.

Oczywiście wiemy do czego taki czytnik może być wykorzystywany, prawda?

Na załączonej grafice mamy wyszczególnionych kilka elementów. FIG. 1 podaje przykład urządzenia w którym można zastosować system akustycznego obrazowania, FIG. 3A przedstawia sposób rozmieszczenia przetworników akustycznych, FIG. 6 obrazuje jeden ze sposobów zamontowania przetworników w urządzeniu oraz pole skanowania, zaś FIG. 13 to po prostu krótki opis zasady działania owego skanera.

Dodatkowo Apple opisuje, że system akustycznego obrazowania może być skonfigurowany tak, by przy okazji zapisywać informacje o rozmiarze i kształcie palca, śladach na skórze oraz bliznach.

Zobacz też: Pierwszy kwartał tego roku z niższą sprzedażą w Apple

Dziwnym natomiast jest dodatkowa wzmianka odnośnie możliwości czytnika. Apple wspomina bowiem, że w kwestii iPhone’ów, system ten może również w ten sam sposób mapować ucho użytkownika i używać go w celu autoryzacji. Ear ID nadchodzi?

Apple wskazuje także, że choć większość cech czytnika dotyczy obrazu odcisku palca, to cały system może być wykorzystywany również do skanowania i analizy innych informacji o użytkowniku jak dłoń, ucho, policzek; może także definiować położenie urządzenia wskazującego (Apple Pencil chociażby); określać puls, ciśnienie krwi itd; definiować siłę nacisku na ekran.

Warto przeczytać: iPhone XS Max zrzucony z 35 kilometrów? Takie rzeczy tylko z x-kom!

Jest potencjał

Jak widać, zastosowań jest wiele, bo cały ten system może służyć jednocześnie kilku rozwiązaniom. Moim zdaniem, przy jego użyciu można by na przykład utworzyć hybrydę Touch ID z 3DTouch, dzięki czemu ekran nie stawałby się grubszy a jednocześnie rozszerzał swoją funkcjonalność. Puls, ciśnienie krwi? To funkcje znane z Apple Watch, ciekawym natomiast byłoby przyłożenie palca do ekranu (jak chociażby czujnik na pleckach w Samsungu), w celu sprawdzenia takich danych. Skany uszu itd? Szczerze nie wiem, jak do końca miałoby to działać, może autoryzacja połączeń? Kto wie.

Jeśli Apple dobrze wykorzysta opatentowane technologie, to szykuje się niemała rewolucja w kwestii dodatkowych możliwości ekranu smartfona.

Jestem bardzo ciekaw co Apple wymyśli i jak zastosuje te patenty. A wy? Jak zawsze, zapraszam do dyskusji w komentarzach.