Trump zniósł blokadę na Huawei. Chiński gigant znów może handlować z Amerykanami

huawei chiny

No i stało się. Trump oficjalnie zniósł blokadę nałożoną na chińskiego producenta – Huawei. Od teraz Chińczycy znów mogą normalnie handlować z amerykańskimi firmami, a telefony nie przestaną działać.

Huawei “nie zginie”

Po kilku tygodniach niepewności, pojawiła się wiadomość, która z pewnością powinna zadowolić fanów Huawei. Walka chińskiego producenta z amerykańskim rządem dobiegła końca. Dobra informacja pojawiła się na konferencji zwołanej przez prezydenta Trumpa podczas szczytu G20 w Osace.

Warto przeczytać: Huawei zaprasza developerów do współtworzenia nowego ekosystemu

Amerykański prezydent oświadczył, że amerykańskie firmy mogą wciąż sprzedawać Huawei swoje komponenty. Nie wchodząc w szczegóły dodał, że mowa tutaj o podzespołach, które nie mają większego wpływu na bezpieczeństwo narodowe.

I said that’s O.K., that we will keep selling that product, these are American companies that make these products. That’s very complex, by the way. I’ve agreed to allow them to continue to sell that product so that American companies will continue

– powiedział Trump.

Myślę, że ogromny wpływ miały na to amerykańskie przedsiębiorstwa, których straty związane z walką można było liczyć w dziesiątkach miliardów dolarów rocznie. Tylko w 2018 roku bowiem Huawei wydal około 11 mld dolarów na układy wykonane przez Intela, Qualcomma oraz Micron. Nie wspominam nawet o Google, które według Huawei może stracić nawet 800 mln użytkowników.

Google HuaweiNa konferencji zapowiedziano nie tylko zniesienie blokady na Huawei. Trump także poinformował o wznowieniu rozmów handlowych z Chinami, które zostały przerwane w maju. Co więcej, tymczasowo wstrzymane zostały nałożone wysokie cła na towary pochodzące z chińskiego rynku.

Zobacz też: Rozłożenie Huawei P30 Pro na części pokazuje jak wiele zależy od USA

Nie wiadomo jednak jak sytuacja będzie wyglądać w przyszłości. Wątpię, że Amerykanie zezwolą chińskiemu gigantowi na sprzedaż swoich towarów u siebie. Na szczęście dla nas sytuacja w jakimś stopniu normuje się i na razie nie musimy obawiać się o działanie aktualnie dostępnych na rynku telefonów, ani nadchodzących modeli. Nie sądzę jednak, by Huawei porzucił prace nad swoim systemem operacyjnym. Chińczycy szybko uczą się na błędach i nie pozwolą, by w przyszłości biznes zależał od decyzji jednego człowieka…

Co myślicie na temat decyzji Trumpa? Cieszycie się, że wszystko wraca do normy?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!