Huawei zaprasza developerów do współtworzenia nowego ekosystemu

huawei plany w polsce

Huawei zmaga się z trudnościami związanymi z blokadą nałożoną przez amerykański rząd. Przedstawiciele chińskiego giganta biorą pod uwagę możliwość braku polubownego rozwiązania konfliktu, co przełoży się na konieczność porzucenia Androida. Teraz zapraszają oni developerów do współtworzenia nowych rozwiązań…

ARK Compiler to ważny krok w tworzeniu nowego systemu

Podczas China Open Source Summit 2019 w Szanghaju, wiceprezes Huawei zapowiedział, że kompilator ARK będzie oficjalnie udostępniony w licencji open source w sierpniu tego roku. Zaprosił on jednocześnie partnerów i twórców aplikacji, by dołączyli do “Ark of Friend Circle” (Arka Kręgu Przyjaciół?), aby tworzyć ekologiczną arkę. Ma to na celu zbudowanie uczciwego i globalnego ekosystemu z otwartymi źródłami.

huawei p30 pro

Będzie to jednocześnie krokiem milowym dla tworzenia systemu operacyjnego HongMeng, którego globalna wersja może nazywać się ARK OS lub Oak OS. Wszystko z powodu trudnego do przewidzenia zakończenia sporu na linii Chiny – USA, gdyż na mocy decyzji wydanych przez amerykański rząd, Google także nie może współpracować z chińskim gigantem. Co z tego wyniknie? Na to musimy jeszcze trochę poczekać, gdyż trwa 90-dniowy okres przejściowy, by Chiny dogadały się z Amerykanami.

Zobacz też: Czy warto kupować teraz telefon Huawei? A jak już mam chiński telefon, czy lepiej go sprzedać?

Wracając jednak do samego kompilatora ARK. Zgodnie z deklaracjami Huawei, ma on zwiększyć płynność systemu o 24%, jego responsywność o 44%, a działanie aplikacji firm trzecich po rekompilacji może być wyższa nawet o 60%. Wiadomo jednak, że problemem z implementacją nowych rozwiązań nie są sprawy techniczne, a rozwój i popularność ekosystemu. Przykładem jest Yun OS – chiński klon Androida, tworzony wspólnie przez Alibabe oraz Meizu. Aktualnie ma on zaledwie 7% udziałów w chińskim rynku i jest drugi, zaraz po Androidzie.

huawei logo

Huawei planuje już teraz zapraszać developerów, by ci dołączyli do tworzenia nowego ekosystemu i wspomogli chińskiego giganta w jak najszybszej premierze. Jak? Zapewne finansowo – większe prowizje za płatne rozwiązania, bonusy za tworzenie aplikacji, itp. I powiem szczerze, że znając możliwości finansowe Chińczyków czuję, że ten projekt może wypalić…

Co myślicie na temat nowego systemu od Huawei?
Czy HongMeng będzie miał rację bytu?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!