Ubuntu 19.10 otrzyma znacznie ulepszony motyw Yaru

Ubuntu 19.10 otrzyma znacznie ulepszony motyw Yaru
(fot. Grzegorz Cichocki)

Tak jak pisaliśmy ostatnio, Ubuntu 19.10 w wersji stabilnej pojawi się już w październiku tego roku, czyli za około 2 miesiące. Z tego też powodu napływa do nas coraz więcej nowości, które to zostaną umieszczone w tym OS-ie. Część z nich dotyczy motywu graficznego Yaru, który od niedawna wykorzystywany jest właśnie w Ubuntu.

Trwają pracę nad ulepszeniem motywu Yaru

Motywy w Linuksie to bardzo ciekawy element. To właśnie głównie dzięki nim możemy dostosowywać wygląd naszego systemu do naszego widzimisię. Ich wielkim plusem jest to, że zmiany objawiają się nie tylko w samym OS-ie, ale również w wielu aplikacjach, które sobie zainstalowaliśmy. To również rodzi wiele problemów i dyskusji, jednak to nie jest tematem dzisiejszego wpisu.

Przeczytaj także: Ubuntu 19.10 pozwoli na wykorzystanie systemu plików ZFS

Zaledwie kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Ubuntu 19.10 będzie oferować system plików ZFS. Teraz natomiast dostaliśmy kilka informacji dotyczących motywu graficznego Yaru. Póki co zmiany w motywie są niewielkie, ale bardzo ciekawe. Na przykład na pasku nagłówka przyciski mają wyraźnie zaznaczone granice. Zrezygnowano ze wzorowania się na Ubuntu Touch i od teraz ikony nie są zaokrąglonymi prostokątami. Dodano również lepszą współpracę z nowością GNOME Shell, czyli z przełącznikiem ciemnego/jasnego motywu. Oczywiście w Yaru nadal pomarańczowy jest kolorem dominującym :). Przeprojektowano również zakładki (tzw. page tabs) i suwak głośności. Yaru jest teraz również spójniejszy z Adwaita.

Ubuntu 19.10 otrzyma znacznie ulepszony motyw Yaru
(fot. OMG!Ubuntu)

Yaru GTK (dawniej Communitytheme) jest ceniony głównie za to, że jest on spójny z tym co już znamy, a twórcy (a z tego co się okazuje – jest ich naprawdę niewiele) nie próbują odkrywać koła na nowo. Osobiście jednak wolę takie motywy jak Paper, Arc-Dark, Flatabulous bądź ten z Clear Linux.

Z jakiego motywu korzystacie na swoim systemie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!