Ubuntu 19.10 pozwoli na wykorzystanie systemu plików ZFS

ubuntu

Ubuntu 19.10 będzie dostępne już naprawdę za niedługo. Dlatego też powoli dostajemy informacje mówiące czego możemy się spodziewać. Canonical właśnie poinformowało, że nowy system plików ZFS pojawi się w przyszłej odsłonie Ubuntu.

W Ubuntu 19.10 będzie mógł opcjonalnie skorzystać z ZFS

Istnieje wiele systemów plików, a zapewne niektóre z nich znacie. Na Windowsie spotkacie się z NTFS, Wasze pamięci przenośne (np. pendrive) zapewne korzystają z FAT32, natomiast na Linuksie wybraliście ext4 (ewentualnie ext3). Deweloperzy chcą jednak wyjść z nowymi standardami, które mogą mieć realny wpływ na działanie komputera, jak i na bezpieczeństwo. Jednym z nich jest ZFS.

Warto sprawdzić: Manjaro Linux udowadnia, że społeczność jest najważniejsza

ZFS (akronim od Zettabyte File System, choć teraz nazwa ta nie jest zbyt aktualna) to 128-bitowy system plików zaprojektowany dla systemu operacyjnego Solaris. ZFS wnosi wiele udoskonaleń, chociażby takich jak dodatkowa warstwa abstrakcji, która oddziela przestrzeń przechowywania danych od fizycznych dysków, co pozytywnie wpływa na zarządzanie.

ZFS nie ma aż tak szerokiego wykorzystania w warunkach domowych, to znaczy na zwykłym komputerze osobistym (choć i tutaj znajdziemy wiele usprawnień), jednak swoje pazurki pokazuje w dziale serwerów i dużych powierzchni dyskowych. Tutaj wykorzystanie tego systemu plików może znacznie przyspieszyć cały układ. ZFS sprawdza się świetnie w aplikacjach do streamingu mediów. Ciekawe jest również jego podejście do pamięci RAM – otóż dzieli on ją na dwie części, gdzie pierwsza działa standardowo (trzyma najbardziej aktualne dane), natomiast an drugiej trzyma najczęściej wykorzystywane dane.

Zobacz także: Lubisz Windowsa 7? To powinieneś zainteresować się środowiskiem graficznym UKUI

Z tego co nam wiadomo, Ubuntu 19.10 Eoan Ermine pozwoli swoim użytkownikom na wybranie ZFS jako root file system. Co prawda, do tej pory Ubuntu Desktop obsługiwało ten system plików i kombinując można było z niego korzystać, jednak teraz, normalnie w instalatorze GUI, będzie można go sobie po prostu wybrać.

Czekacie na Ubuntu 19.10? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!