To już! Ubuntu 21.10 właśnie zyskało GNOME 40!

ubuntu 21.10
(fot. OMG!Ubuntu)

Ubuntu 21.04 nie przyjęło się zbyt dobrze i mało kto uważa tę wersję za jakąś udaną. Na szczęście Ubuntu 21.10 ma zaoferować znacznie więcej. Już teraz możemy testować środowisko GNOME 40 w wersji testowej Ubuntu.

Ubuntu 21.10 już z GNOME 40

Na Ubuntu 21.04 wylała się fala krytyki, głównie przez to, że nie wnosi żadnych większych nowości. Canonical zdecydowało się nawet na pozostaniu przy GNOME 3.38, gdzie już na Fedorze czy Manjaro Linux mogliśmy cieszyć się znacznie lepszym i nowocześniejszym GNOME 40.

Przyznam szczerze, że sam korzystam z GNOME 40 na Fedorze 34 i to na laptopie Huawei MateBook X Pro 2021. Moje wrażenia są lepsze niż pozytywne. Szybkość działania, reakcja na dotyk, gesty na touchpadzie – to tylko wierzchołek góry lodowej. Wszystko to w połączeniu z wysoką wydajnością i niezwykle dobrym ekranem daje niezwykłe odczucia z korzystania z systemu. Należy też pochwalić Wayland, który po prostu jest świetny i na Fedorze jest gotowy do wykorzystywania – przynajmniej według mnie.

Wrócmy jednak do Ubuntu 21.10. Nie wiem czy wiecie, ale już od jakiegoś czasu pojawiają się tak zwane daily-builds, do których to codziennie są dodawane nowe rzeczy. Ostatnie wydanie wnosi prawdziwą petardę – wyżej opisane środowisko GNOME 40. Co ciekawe, nie jest to tak samo wyglądające środowisko jak w Fedorze 34.

ubuntu 21.10
(fot. OMG!Ubuntu)

Co prawda, nadal mamy ogromny podgląd pulpitów i ich przesuwanie horyzontalnie, jednak nie mam docka z aplikacjami na samym dole. Ten nadal wyświetla się na lewym boku. Warto jednak wspomnieć, że dock ten – póki co – nie zachowuje się naturalnie i raczej zakrywa przestrzeń roboczą po lewej stronie niż naturalnie na nią nachodzi. Przypuszczam, że w przyszłości zostanie to zmienione i naprawione.

Czekacie na Ubuntu 21.10? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!