Ubuntu 22.04.1 wydane! Co takiego wprowadzono?

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

No i faktycznie firma Canonical wydała Ubuntu 22.04.1, czyli pierwsze wydanie wewnętrzne najnowszego LTS-a. Co dodano?

Ubuntu 22.04.1 opublikowane

Zgodnie z zapowiedziami, firma Canonical wydała Ubuntu 22.04.1, które już teraz każdy z nas może sobie pobrać i zainstalować. Wbrew pozorom jest to ważna aktualizacja, bowiem wiele użytkowników czeka z uaktualnieniem aż twórcy uporają się z problemami wieku dziecięcego i właśnie wydadzą pierwsze wydanie wewnętrzne. Ponadto od teraz użytkownicy poprzedniego LTS-a, Ubuntu 20.04, zaczną widzieć opcję aktualizacji do nowego systemu z długim okresem wsparcia, czyli Ubuntu 22.04.

Co wnosi Ubuntu 22.04.1? Względem wydania z kwietnia, mamy tutaj właśnie poprawki błędów, które weszły na przestrzeni ostatnich miesięcy. Mowa tu również o Firefoxie, który w edycji Snap potrzebuje sporo napraw. Są też nowe poprawki zabezpieczeń oraz świeży Linux Kernel LTS i nowsze sterowniki w module HWE – Hardware Enablement Stack. Twórcy ponadto wydali film reklamujący system.

Jeśli już masz zainstalowane Ubuntu 22.04 to nic nie musisz robić. Wszelkie nowości zapewne już masz. Jeśli nie, to wystarczy że wykonasz standardową aktualizację sudo apt update && sudo apt upgrade. System w formie obrazu ISO można pobrać >>stąd<<.

Ubuntu nadal jednak jest ciągle krytykowane. Wiele użytkowników nie potrafi polubić się z paczkami Snap, które po prostu są słabe i wypadają gorzej niż konkurencyjne Flatpaki. Firefox-snap natomiast wymaga sporo poprawek. Ponadto nowy OS oferuje dziwne zarządzanie procesami w tle, co sprawia, że aplikacje potrafią się wyłączać. Inni zgłaszają, że system staje się nieużywalny po kilku tygodniach korzystania.

Techhut

Sam chciałem wrócić do Ubuntu, ale jednak tego nie zrobię. System działa po prostu wolniej, a samych aplikacji ze słowem Software ma kilka, przez co robi się spory miszmasz. Po chwili z Ubuntu znowu wróciłem do Fedory i poczułem się jak w domu. Dokładnie tak powinien działać dobry system operacyjny. Jeśli jednak szukałbym czegoś na wzór LTS, to wybrałbym Linux Mint.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!