Znamy nazwę przyszłego Ubuntu 22.04 LTS!

jellyfish
(fot. Irina Iriser @ Pexels)

Wczoraj wyszło nowe Ubuntu 21.10 Impish Indri, które wniosło całkiem wiele nowości – a przynajmniej w porównaniu do swojego poprzednika. Twórcy jednak przygotowują się do wydania następnej wersji, która jest bardzo ważna, bowiem będzie nowym LTS-em. Właśnie poznaliśmy nazwę systemu!

Ubuntu 22.04 LTS będzie nazywać się Jammy Jellyfish!

Wczoraj mieliśmy premierę Ubuntu 21.10, które wniosło całkiem sporo nowości, w tym przede wszystkim GNOME 40, które zmienia podejście do zagadnienia wielu pulpitów. Otóż od teraz przestrzenie robocze są ułożone poziomo, a nie pionowo. Ponadto mamy gesty na touchpadzie oraz wiele, wiele innych zmian.

Jednak już w kwietniu 2022 roku zostanie wydana ważniejsza odsłona, czyli Ubuntu 22.04 LTS. Czemu ważniejsza? Otóż wsparcie tego systemu będzie trwać minimum 5 lat (dla porównania, Ubuntu 21.10 będzie wspierane 9 miesięcy). Twórcy już przygotowują się do wydania OS-a. Pierwsze co poznaliśmy to nazwę!

Ubuntu 21.10
Ubuntu 21.10

Ubuntu 22.04 będzie nazywać się Jammy Jellyfish. Znaczenie słów ciężko zrozumieć, bowiem jammy może znaczyć (przynajmniej z angielskiego amerykańskiego) coś, co jest wypełnione dżemem. Jammy to również lepki, jednak brytyjskie słowniki definiują te słowo jako pełny szczęścia czy po prostu szczęśliwy. Jellyfish to natomiast po prostu Meduza, więc Ubuntu 22.04 nazywa się… Szczęśliwa meduza!

Póki co, nie wiemy jakie rzeczy zostaną zaimplementowane w Ubuntu 22.04 LTS. Przewidujemy GNOME 41 oraz jeszcze więcej aplikacji Snap. Możliwe, że też pojawi się nowy instalator napisany w Flutterze. System ten pojawi się w kwietniu 2022 roku.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!