Ubuntu 22.10 zaoferuje nowy edytor tekstu

Edytor Tekstu
Edytor Tekstu

Nie tak dawno temu pojawiło się Ubuntu 22.04 LTS, jednak już wydawane jest Ubuntu 22.10 w testowej odsłonie daily. Jak się okazuje, przyszła wersja systemu Canonical zaoferuje nowy edytor tekstu.

Ubuntu 22.10 zaoferuje nowy Edytor Tekstu

Wraz z GNOME 42 zadebiutował nowy edytor tekstu, którego nazwa brzmi… Edytor Tekstu. Zastępuje on program Gedit, który od wielu ładnych lat był dostępny w świecie Linuxa. Ale nie ma co oglądać się za plecy, bowiem Edytor Tekstu jest po prostu lepszy.

Edytor Tekstu
Edytor Tekstu z motywem jasnym Solarized

Aplikacja została zbudowana w oparciu o GTK4 i oferuje wiele usprawnień. W tym chociażby interaktywną mapę, sprawdzanie pisowni czy kilka specjalnie dopasowanych motywów. Tutaj też istniał problem Gedit, bowiem ten program źle współpracował z motywami GTK i to nawet z Adwaita-Dark (wyświetlał się jasny tekst na jasnym tle).

Aktualnie Edytor Tekstu może jeszcze nie zastąpi nam Visual Studio Code, ale oferuje naprawdę sporo i przyda się do jakichś prostszych czynności, w tym do pisania w Markdown czy skryptów .sh. I choć Ubuntu 22.04 oferuje GNOME 42, tak dalej nie ma nowego edytora tekstu.

Edytor Tekstu
Edytor Tekstu – z jednym z ciemnych motywów

Ale w Ubuntu 22.10 ta sprawa ma się zmienić, bowiem Gedit ma być właśnie podmieniony na Edytor Tekstu. Co ciekawe, Gedit był aplikacją dostępną na dzień dobry w Ubuntu od samego początku, czyli od 2004 roku. To jest bardzo dobra zmiana, tym bardziej, że Ubuntu szybko przeskakuje na LibAdwaita i GTK4.

Źródło: OMG!Ubuntu, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!