Ubuntu 22.04 LTS już jest! Ten system zdominuje firmy przez następne kilka lat

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

Tak, to już dzisiaj, czyli 21 kwietnia mamy premierę stabilnej wersji Ubuntu 22.04 LTS Jammy Jellyfish. To właśnie ten system będzie dominował w firmach przez następne kilka lat.

Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish oficjalnie w wersji stabilnej

Ubuntu 22.04 to bardzo ważne wydanie tej dystrybucji, bowiem jest to LTS, czyli system o długim okresie wsparcia. Z tego też powodu to właśnie ta edycja będzie wybierana przez osoby chcące korzystać z bezpiecznego, prostego i dobrze działającego systemu. Tyczy się to również (a raczej powinienem powiedzieć “szczególnie) firm, gdzie to właśnie systemy Ubuntu są wybierane do pracy. Bo tak, choć żar Ubuntu w ostatnich latach nieco przygasa, to dalej jest to szalenie popularny system operacyjny typu Linux i inne dystrybucje mają ciężką drogę do przebicia się.

Ubuntu 22.04 LTS – co nowego?

Jeśli ktoś przesiada się z Ubuntu 21.10 to zauważy pewne zmiany, jednak będzie do wielu elementów już przyzwyczajony. Jeśli ktoś zrobi update z poprzedniego LTS-a, czyli Ubuntu 20.04, to dostrzeże ogromne różnice. Przede wszystkim mamy tutaj najnowsze wydanie GNOME 42 z obsługą GTK4 i przestawieniem z pionowego widoku na poziomu. Jest też Linux Kernel 5.15. Do tego mamy kompletnie nowy motyw kolorystyczny Yaru bazujący na LibAdwaita.

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

W ustawieniach dostosowania interfejsu dostrzeżemy opcję zmiany trybu systemu – z jasnego na ciemny i vice versa. Do tego możliwym jest zmiana koloru akcentu – podobnie jak w Windows 10, Linux Mint czy Elementary OS. Możemy także zmienić położenie docka czy włączyć jego auto-ukrywanie – ale to już było dostępne wcześniej.

Mamy też ogromne możliwości modyfikacji interfejsu. Jesteśmy w stanie modyfikować działanie gorącego rogu czy zachowanie krawędzi ekranu. Wiele rzeczy możemy usprawnić wtyczkami.

Aplikacje również zostały nieco lepiej zunifikowane niż poprzednio – nie mamy już takiego zakręcenia i większość z nich pochodzi z wersji GNOME 41 (na przykład kalendarz) lub GNOME 42. Lepiej jednak byłoby jakby wszystko pochodziło z najnowszego wydania.

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

Natomiast przeglądarka Firefox jest teraz dystrybuowana jako Snap. Wydajność aplikacji jest taka sama jak w przypadku DEB (może nawet wyższa), ale czas uruchamiania (a przynajmniej po ponownym uruchomieniu systemu) pozostawia wiele do życzenia. Na plus jednak fakt, że aktualizacje powinny być znacznie szybciej.

Ubuntu 22.04 Firefox
Ubuntu 22.04 – Firefox

Snap Store, czyli zmodyfikowany sklep z aplikacjami GNOME Software, znacznie się zmienił i prezentuje się o wiele nowocześniej. Niestety, zawiera tylko aplikacje Snap. Brakuje tutaj Flatpaków czy paczek DEB. Wtedy instalacja oprogramowania, zwłaszcza bez żadnych własnych modyfikacji, byłaby o wiele łatwiejsza.

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04

Użytkownikom laptopów z pewnością spodobają się dwie ważne nowości. Przede wszystkim możliwość szybkiego wyboru trybu zasilania – możemy łatwo przeskakiwać pomiędzy oszczędzaniem baterii, zasilaniem zrównoważonym, a także trybem wysokiej wydajności. Ponadto obecność serwera wyświetlania Wayland sprawia, że możemy korzystać z gestów na touchpadzie i są to te same, co mamy chociażby na Fedorze. I uwierzcie mi, są to najlepsze gesty na touchpadzie jakie miałem w jakimkolwiek systemie operacyjnym.

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04 – zarządzanie zasilaniem

Ubuntu 22.04 to świetny update

Po ostatnich wyjątkowo słabych wydaniach, Ubuntu 22.04 LTS to naprawdę dobry update systemu. Cieszy mnie, że Canonical zaczęło znowu dopieszczać swoje dziecko, tak aby powróciło do TOP najlepszych dystrybucji Linuxa. Co prawda, są tutaj pewne problemy, jednak może chociaż część z nich zostanie naprawiona w przyszłości. No i nie można zapomnieć o tej świetnej tapecie domyślnej…

Ubuntu 22.04
Ubuntu 22.04 – widok menu

Ubuntu 22.04 LTS – jak zainstalować?

Ubuntu 22.04 już jest dostępne do pobrania. Wystarczy system pobrać >>stąd<< lub z oficjalnej witryny. Pobrany plik ISO możemy wrzucić na pendrive’a zgodnie z >>tym poradnikiem<<.

Źródło: Własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!