Ubuntu 23.10 już jest! To OGROMNY update, który po prostu cieszy

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10

No i nareszcie jest! Firma Canonical wydała Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur, czyli nowe wydanie systemu Ubuntu, które możemy określić mianem naprawdę ogromnego! Co takiego wnosi?

Ubuntu 23.10 wydane i naprawdę może cieszyć

Kilka ostatnich wydań Ubuntu to była ogromna stagnacja i w zasadzie brak jakichkolwiek ciekawych nowości. Jednak Ubuntu 23.10 Mantic to zbiór sporych zmian. O czym dokładnie mowa?

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10

Przede wszystkim GNOME 45 oraz takie nowości, jak specjalny wskaźnik pulpitów i opcja regulacji jasności klawiatury. Niemniej jednak, nie wszystkie domyślne aplikacje zaktualizowano do wersji GNOME 45. Brakuje tu np. nowej aplikacji Loupe, chociaż wydaje się być dostępna jako Snap, nie została jednak włączona do systemu. Na pozytywną stronę, otrzymaliśmy nowe wersje menedżera plików Nautilus oraz aplikacji Kalendarza.

Środowisko GNOME w Ubuntu zostało uzupełnione o dodatek umożliwiający tiling. Choć nie oferuje on automatycznego układania okien tak, jak w przypadku Pop!_OS, tak jednak daje podpowiedzi aplikacji, które mogą wypełnić wolną przestrzeń (jak w Windowsie). Zmiana rozmiarów jednego okna jednocześnie działa na wszystkie podzielone, co znacznie ułatwia pracę.

Istotnym nowym elementem jest App Center, czyli nowy sklep z aplikacjami stworzony przy użyciu technologii Flutter. Szczerze mówiąc, jestem wręcz zachwycony tym oprogramowaniem. Aplikacja działa płynnie, pewnie i jest wyjątkowo stabilna, a jednocześnie jest przejrzysta i łatwa w obsłudze. Wbrew temu co mogliśmy zobaczyć w pierwszych wersjach testowych, nowy App Center obsługuje również pakiety Deb i nie jest ograniczony tylko do Snapów.

Warto zaznaczyć, że od samego początku otrzymujemy Linux Kernel 6.5 oraz nowy narzędzie do instalacji systemu, które również zostało stworzone przy użyciu technologii Flutter. Teraz ma ono działać bardziej stabilnie. Co ciekawe, podczas instalacji domyślnie wybrana jest wersja systemu bez wielu aplikacji początkowych, w tym chociażby pakietu biurowego czy klienta poczty. Pojawiła się też opcja szyfrowania instalacji z użyciem modułu TPM.

Firefox-Snap od teraz działa natywnie z użyciem Waylanda (a nie XWayland). Objawia się to chociażby tym, że czcionki są o wiele ostrzejsze.

Firefox Snap
Firefox Snap

Ubuntu 23.10 to system w pełni darmowy, który pobierzecie >>stąd<<. Pamiętajcie, że jest to wydanie o krótkim okresie wsparcia wynoszącym 9 miesięcy. Dopiero Ubuntu 24.04 zostanie oznaczone jako LTS, czyli wersja o bardzo długim okresie wsparcia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!