Gracze, wybierzcie Ubuntu Budgie! Czeka na Was łatwiejsza instalacja programów

ubuntu budgie

Gaming to naprawdę bardzo ważny dział świata komputerów i systemów operacyjnych. Twórcy Linuxa dopiero od niedawna zaczęli się tym tematem przejmować, ale już widać tego rezultaty. Chociażby Ubuntu Budgie ułatwi instalację typowego oprogramowania.

Ubuntu Budgie z ułatwieniami dla graczy. Momentalnie zainstalujecie Discorda, Mango HUD czy CoreCtrl

Ubuntu Budgie to jeden ze smaków Ubuntu, gdzie zamiast środowiska GNOME mamy Budgie. Jak się okazuje, twórcy systemu chcą być nieco bardziej otwarci na graczy. Dowodem tego jest fakt, że ekran początkowy (Budgie Welcome) oferuje oddzielną kategorię z aplikacjami, gdzie zostały wybrane pozycje idealne dla graczy.

Są to różnego rodzaju programy, które ułatwiają i rozszerzają gaming. Mowa tu chociażby o aplikacji Lutris, która upraszcza uruchamianie gier z Windowsa (jest to także launcher różnych gier z wielu platform), o Steamie czy Discordzie. Znajdziemy tam też chociażby RetroArch (emulator wielu konsol retro) czy specjalne narzędzia.

Mogę wspomnieć o Mango HUD, czyli specjalnym interfejsie nakładanym na grę, który pokazuje użycie zasobów komputera podczas grania. Jest tam także Piper, czyli aplikacja ułatwiająca modyfikowanie działania myszki. Są też gadżety ułatwiające zmianę taktowania procesora, OpenRGB do kontroli oświetlenia czy OBS do streamingu. Instalacja aplikacji ogranicza się do jednego kliknięcia w Zainstaluj.

Jest to naprawdę spore ułatwienie, bowiem choć instalacja aplikacji na Linuxie jest prosta, tak nie o wszystkim narzędziach trzeba wiedzieć. Tutaj natomiast użytkownik może poznać te aplikacje, dowiedzieć się co robią i je szybko zainstalować. Warto dodać, że Ubuntu zamierza być “najlepszym OS-em” do grania, a już niedługo pojawi się konsola Steam Deck z systemem SteamOS. Gaming na Linuxie wystartuje z ogromną pompą.

Póki co, dodatek jest do Ubuntu Budgie jest testowany. Twórcy zakładają, że element znajdzie się w przyszłym Ubuntu Budgie 22.04.

Źródło: Open for Everyone

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!