Ubuntu ma być najlepsze do gier! Canonical szuka speców od gamingu

ubuntu 21.10

Jak się okazuje, gaming staje się coraz ważniejszą rzeczą w świecie Linuxa. Dowodem tego jest najnowsza oferta pracy w Canonical, czyli u twórców Ubuntu.

Canonical szuka speca od gamingu do pracy nad Ubuntu

Firma Canonical właśnie rozpoczęła poszukiwania nowego pracownika na pozycję Linux Desktop Gaming Product Manager. Celem tego działania jest sprawienie, że Ubuntu stanie się najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą przejść na Linuxa, aby grać w gry. Nowy pracownik ma mieć ogromny wpływ na rozwój Ubuntu, współpracę z producentami sprzętu oraz na dział gamingu.

Dlaczego akurat teraz? Można spokojnie przyznać, że do tej pory Linux po prostu był kiepski na rynku gamingu i choć granie było możliwe, tak nikt nie brał go pod uwagę, jako faktyczną platformę do tego celu. W 2021 sporo się jednak zmieniło i Linux teraz jest… nieco mniej kiepski. Dowodem tego jest fakt, że Steam Deck, czyli konsola od Valve, właśnie pracuje pod kontrolą Linuxa. To uruchomiło ogromną maszynę, gdzie granie na Linuxie staje się popularnym tematem, a deweloperzy coraz chętniej się nim interesują i dopieszczają swoje gry, aby te były zgodne z Pingwinem, a przynajmniej z technologią Proton.

steam dlss proton linux fedora

Można też śmiało powiedzieć, że ostatnie miesiące (albo nawet lata) to czas, w którym Ubuntu zaczęło tracić na znaczeniu. Do samego grania mało kto wybiera właśnie Ubuntu, bowiem jest to system pod wieloma względami problematyczny – tym bardziej, że inne dystrybucje oferują lepszy sposób dostarczania sterowników i to tych najnowszych, które są tutaj bardzo ważne. Nie bez powodu SteamOS (system obecny na konsoli Steam Deck) właśnie bazuje na Arch Linux. Jeśli jednak ktoś nie chce u siebie Archa (lub Manjaro) to zawsze miał do wyboru świetny Pop!_OS, który choć bazuje na systemie Ubuntu, to nie podziela jego wad.

steam deck
Konsola Steam Deck (fot. @blankslatejoe)

Widocznie Ubuntu dostrzega jak ważnym tematem jest gaming i zamierza wnieść swoje trzy grosze. Wszak nie bez powodu na popularnym kanale Linus Tech Tips pojawiła się seria filmów o wyzwaniu, w który to bohaterowie próbowali grać na Linuxie. I choć Linux tam w sporej części tematów zawiódł, to jednak pokazał jak dużo już zostało zrobione, ale też jak sporo jest do zrobienia. A nowe podejście Ubuntu może w tym rozwoju pomóc.

Źródło: Canonical

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!