Ubuntu Cinnamon Remix 20.04.1 już jest i wykorzystuje środowisko Cinnamon w wersji 4.4

Ubuntu 20.04 Cinnamon
Ubuntu 20.04 Cinnamon

Ubuntu doczekało się wielu ciekawych wariacji z różnymi środowiskami graficznymi – do wyboru mamy między innymi Lubuntu (kiedyś z LXDE, teraz z LXQt), Xubuntu (z Xfce), Kubuntu (z KDE Plasma) czy nawet Ubuntu Budgie, a to jeszcze nie wszystko. Istnieją jeszcze tak zwane remixy, których jest naprawdę wiele i o niektórych informuję Was na bieżąco (chociażby Ubuntu Unity Remix). Jednym z nich jest Ubuntu Cinnamon Remix, które właśnie doczekało się aktualizacji.

W zasadzie nazwa Ubuntu Cinnamon Remix zdradza niemalże wszystko to, czego możemy się spodziewać. Jest to czyste Ubuntu ze środowiskiem graficznym Cinnamon (które rozwijane jest przez deweloperów systemu Linux Mint, który swoją drogą bazuje na Ubuntu). Cynamonka jest na tyle dorosłą i rozbudowaną nakładką, że spokojnie może zostać przeniesiona na inne systemy (i chociażby jest dostępne na Manjaro Linux) i jeśli ktoś ją lubi, ale nie chce korzystać z Linux Mint, to ma taką możliwość.

Warto przeczytać: Powstała nowa dystrybucja Linuxa! Poznajcie Ubuntu Cinnamon!

Ubuntu Cinnamon Remix 20.04.1

Podobnie jak wiele innych smaków i remixów Ubuntu, tak i Ubuntu Cinnamon Remix doczekało się wewnętrznego wydania 20.04.1. Przede wszystkim skupiono się na warstwie wizualnej, co ma ulepszyć wrażenia z obcowania z systemem. Dzięki wyborom społeczności podczas uruchamiania systemu możemy dostrzec napis Ubuntu Cinnamon, a także poprawiono domyślny motyw Kimmo oraz paczkę ikon. Dodatkowo dodano do systemu kilka rozszerzeń i wtyczek.

ubuntu cinnamon
(fot. 9to5linux)

System doczekał się także poprawek błędów, przede wszystkim tych związanych z menedżerem plików Nemo. Dodano również nowe skróty klawiszowe, gdzie Super++R otwiera okno Uruchom, a Alt+Super+S włącza Screenreader. Co ciekawe, najnowsza wersja Ubuntu Cinnamon Remix dalej korzysta z Cinnamon 4.4, a nie najnowszego 4.6.

Ubuntu Cinnamon Remix 20.04.1 jest dostępne w dwóch wersjach. Jedna z nich jest pełna i oferuje wszystkie domyślne paczki oraz aplikacje początkowe, druga natomiast zawiera tylko czysty system wraz ze środowiskiem graficznym (przydatne dla osób zaawansowanych chcących korzystać z własnego zestawu narzędzi i programów). Obydwie odsłony zostały udostępnione w formie obrazów ISO.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!