Powstała nowa dystrybucja Linuxa! Poznajcie Ubuntu Cinnamon!

Powstała nowa dystrybucja Linuxa! Poznajcie Ubuntu Cinnamon!

Ubuntu doczekało się wielu ciekawych wariacji z różnymi środowiskami graficznymi – do wyboru mamy między innymi Lubuntu (kiedyś z LXDE, teraz z LXQt), Xubuntu (z Xfce), Kubuntu (z KDE Plasma) czy nawet Ubuntu Budgie, a to jeszcze nie wszystko. Jednak do tej sporej rodziny dołączyła (choć jeszcze nieoficjalnie) kolejna dystrybucja, która wykorzystuje popularny pulpit – poznajcie Ubuntu Cinnamon!

Główna wersja Ubuntu wykorzystuje środowisko graficzne GNOME (kiedyś Unity). Istnieją również edycje specjalne z innymi pulpitami, na przykład Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE czy nawet Lubuntu. Co prawda, na jednym systemie można mieć kilka środowisk, jednak mieszanie ich nie jest zbyt dobre, bowiem chociażby dublują się przeróżne aplikacje czy narzędzia. Do tej rodziny dołączy kolejna dystrybucja Linuxa.

Ubuntu Cinnamon

Deweloperzy właśnie udostępnili stabilną wersję Ubuntu Cinnamon, czyli systemu, który bazuje na Ubuntu 19.10 i wykorzystuje środowisko graficzne Cinnamon. Na łamach ROOTBLOG-a wielokrotnie wspominałem o Cynamonce. Jest to główne środowisko graficzne w Linux Mint, które rozwijane jest przez tamtejszych deweloperów. Ze względu na to, że Mint bazuje na Ubuntu niewiele osób myślało nad tym, aby Cinnamon instalować na czystej wersji Ubuntu. Jednakże znaleźli się tacy, którzy postanowili to zrobić.

Nad Ubuntu Cinnamon pracuje wiele osób, a kilka z nich to jednostki odpowiedzialne za nierozwijane już Ubuntu GNOME (zostało anulowane po tym, jak główna wersja Ubuntu powróciła do GNOME). Póki co, Ubuntu Cinnamon jest uznawane jako Ubuntu Remix, a nie Ubuntu Flavour. Jak jest różnica? Otóż Remix to wersja “fanowska”, która nie ma oficjalnego wsparcia ze strony Canonical. Oczywiście ta sytuacja prawdopodobnie zmieni się w przyszłości, a Ubuntu Cinnamon trafi do rodziny Ubuntu.

Powstała nowa dystrybucja Linuxa! Poznajcie Ubuntu Cinnamon!

A jakie jest Ubuntu z Cynamonką? Póki co system ten do złudzenia przypomina Linux Mint ze zmienioną kolorystyską z zielonego na pomarańczowy. Poza tym elementem nie zauważyłem żadnych większych różnic. Sam OS działa szybko i stabilnie.

Warto sprawdzić: Linux Mint 19.3 Beta już jest! Co nowego dodano?

Ubuntu Cinnamon potrzebuje jeszcze kilku(nastu) miesięcy aby wyrobić swoją własną markę i nieco odciąć się od Linux Mint. Uważam jednak, że projekt ten ma ogromne szanse na powodzenie, bowiem jest drugim, zaraz obok Ubuntu MATE, wariantem czystego Ubuntu, który oferuje tradycyjny pulpit w nowoczesnym wydaniu.

Kliknij >tutaj< aby pobrać Ubuntu Cinnamon.

Jak oceniacie Ubuntu Cinnamon? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!