Ubuntu pracuje nad narzędziem do aktualizacji firmware’u. Tylko po co?

ubuntu 21.10

Jak się okazuje, system Ubuntu może zyskać kolejne, własne narzędzie. Firmware-updater, bo tak nazywa się nowy program, ma posłużyć do aktualizowania firmware’u sprzętu dostępnego w komputerze.

Firmware-updater – nowa aplikacja od Ubuntu

Ubuntu pracuje nad nową aplikacją, która ma ułatwić proces aktualizacji firmware’u hardware’u zainstalowanego w komputerze. Narzędzie to ma wykorzystywać fwupd oraz LVFS (Linux Vendor Firmware Service). W zasadzie będzie służyć do wykonywania poleceń fwupd za pomocą graficznych elementów.

Aplikacja już jest dostępna do zainstalowania. Została napisana w Flutterze i Dart (Ubuntu zamierza przenieść się na Fluttera, czego dowodem jest chociażby nowy instalator systemu). Dodatkowo aplikacja jest dostępna jako paczka snap. Jak jednak twierdzi portal OMG!Ubuntu, aktualizacje nie są jeszcze wykrywane – a przynajmniej u autora wpisu.

Ubuntu
(fot. OMG!Ubuntu)

Ciekawi mnie jednak dlaczego Ubuntu pracuje nad taką aplikacją. Warto dodać, że funkcjonalność wykorzystującą fwupd znajdziemy w samych ustawieniach systemowych – a przynajmniej jeśli mamy środowisko GNOME (które to przecież gości w Ubuntu).

Firmware
Zakładka Firmware w GNOME

Jeśli jesteście ciekawi jak dokładnie wygląda nowa aplikacja, możecie podejrzeć jej repozytorium >>tutaj<<.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!