Ktoś zamienił Ubuntu 20.04 w stronę z portfolio!

ubuntu

Ubuntu charakteryzuje się ładnym i nowoczesnym interfejsem. Nie pomyślałem jednak, że można ten interfejs wykorzystać w celu zbudowania strony, na której umieścimy swoje portfolio. Właśnie tak zrobił pewien deweloper z GitHuba.

Ubuntu jako portfolio?

Jak się okazuje, w sieci znajdziemy stronę vivek9patel.github.io. Kiedy na nią wejdziemy to zobaczymy interfejs Ubuntu 20.04. Czy jest to prawdziwy Linux? Oczywiście, że nie. Jest to po prostu aplikacja, która imituje system od Canonical. Ale co oferuje ten program?

Na dzień dobry widzimy 4 ikony po prawej stronie pulpitu oraz 7 kolejnych w docku. W katalogu About Vivek przeczytamy informacje o autorze. Jest to Vivek Patel – student 3. roku Informatyki. Tam dowiemy się jakie ma oceny, co potrafi i jakie projekty stworzył. Mamy dostęp również do CV. Wróćmy jednak do innych aplikacji.

ubuntu

Google Chrome otwiera nam okno z nową kartą przeglądarki. Możemy tutaj wygodnie przeglądać Internet. Ikona Spotify otwiera nam stronę internetową z playlistą TOP 50 – Indie w Spotify. Todoist również otwiera przeglądarkę, ale tym razem właśnie z Todoist.

ubuntu
Kod aplikacji wewnętrznej Gedit

Ikonka terminala otwiera faktyczną konsolę, ale potrafi ona obsłużyć tylko kilka komend, typu cd czy ls. Polecam Wam wpisać dowolne polecenie z sudo ;-). Jednak jak otworzymy Visual Studio Code to otwiera nam się faktyczny edytor kodu (tylko w trybie odczytu), gdzie możemy zapoznać się z całym projektem od strony programistycznej.

Aplikacja ta nie jest zbyt mocno zaawansowana i została napisana w React.js oraz w frameworku Tailwind. Tu jednak nie chodzi o zaawansowanie, a o sam pomysł. Muszę przyznać, że wykorzystanie interfejsu systemu operacyjnego jako stworzenie aplikacji internetowej do zareklamowania samego siebie jest bardzo oryginalne i właśnie to spodobało mi się najbardziej. Tym bardziej, że autor zadbał o zachowanie wielu szczegółów – wystarczy spojrzeć na ramkę systemową, która wygląda niemalże tak samo jak w Ubuntu.

Co myślicie o tym projekcie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!