Ubuntu Unity oficjalnie stało się Ubuntu Flavour!

Ubuntu Unity
(fot. Ubuntu Unity)

O rozwoju Ubuntu Unity informuję Was na bieżąco od początku powstania tego projektu. I jak się okazuje, twórca zrealizował swój cel – Ubuntu Unity oficjalnie staje się jednym ze smaków Ubuntu.

Ubuntu Unity to odmiana systemu Ubuntu, która zamiast środowiska graficznego GNOME oferuje Unity. Tak, dokładnie to samo, które wcześniej rozwijali twórcy Ubuntu i było to oficjalne środowisko tego OS-a. Deweloperzy jednak postanowili mocno przyciąć na kosztach i zrezygnowali z Unity na rzecz GNOME. Bardzo mnie to zasmuciło, bo Unity uwielbiałem (zresztą nie byłem sam), a Rudra Saraswat (twórca Ubuntu Unity) postanowił przywrócić DE do świata żywych.

Unity 7.6
Unity 7.6 (fot. Ubuntu Unity)

Ubuntu Unity wchodzi w skład Ubuntu Flavours

I już kilka lat temu informowaliśmy Was o wydaniu Ubuntu Unity. Sam zaangażowałem się w rozwój i byłem w stałym kontakcie z twórcą. Przez ten czas system dostawał kolejne aktualizacje, a nawet Unity7 zyskało pierwszy od wielu lat update, który wprowadził potrzebne poprawki. Rudra miał jeden główny cel – wnieść Ubuntu Unity na pozycję Ubuntu Flavour. Są to specjalne odmiany Ubuntu, które poleca firma Canonical i oferowane są tam alternatywne środowiska graficzne w stosunku do głównego wydania. Takimi smakami są Ubuntu MATE czy xubuntu.

Unity na PeppermintOS
Unity na PeppermintOS

I jak się okazuje, od wydania Ubuntu 22.10 Beta, Ubuntu Unity stanie się oficjalnym Ubuntu Flavour. Obraz ISO systemu pojawi się na oficjalnym serwerze Ubuntu i stamtąd każdy będzie mógł go pobrać. Podobno ma to stać się 29 września.

Tym samym Ubuntu Unity zyska spory wzrost popularności, ale może też i zainteresowanie innych deweloperów chcących również rozwijać projekt. Podobno Rudra Saraswat pracuje nad następcą Unity7, który mocno odróżni środowisko graficzne od początkowej wizji firmy Canonical.

Źródło: Ubuntu Unity (via Telegram)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!