GNOME 43 Beta już jest! Zmiany są zauważalne

gnome 41 fedora linux
GNOME 41

GNOME właśnie obchodzi swoje 25 urodziny. Z tej okazji twórcy wydali GNOME 43 w wersji Beta. Nowości są zauważalne.

GNOME 43 Beta

GNOME 43 to już kolejny krok w rozwoju tego DE, który tak zauważalnie się rozpoczął przy GNOME 40. Od tamtego też momentu aktywnie zacząłem korzystać z czystego wariantu tego środowiska. Wcześniej jedynie na co dzień używałem GNOME 3.38 w odsłonie od Pop!_OS.

Na sam początek warto zwrócić uwagę na przeglądarkę internetową GNOME Web. Ta od teraz ma wbudowane narzędzie do zrzutów ekranu oraz wspiera wtyczki internetowe. Obsługiwane są te z Firefoxa. W ustawieniach systemowych natomiast pojawiła się opcja włączenia sieci 5G.

Ogromną zmianę zauważymy jak przejdziemy do menu w górnym, prawym rogu. Przełączniki znacznie się zmieniły i teraz nie jest to zwykły tekst, a spore skróty na wzór Androida czy iPadOS-a. Myślę, że coś takiego jest znacznie ładniejsze, ale też wygodniejsze do zrozumienia czy dany element jest włączony czy nie. Pojawił się także wbudowany wybierak urządzeń audio. Tyle na to czekałem!

gnome 43
(fot. 9to5Linux)

Nareszcie terminal GNOME został przeportowany na GTK4 i LibAdwaita. w GNOME 42 ten program znacznie odstaje – zresztą podobnie jak Nautilus. Zmiany zauważymy także w aplikacji do rozmów telefonicznych. Natomiast aplikacja GNOME Initial Setup została przeportowana do GTK4. Zmian jest oczywiście więcej i warto będzie im się przyjrzeć przy prezentacji Fedory 37.

GNOME 43 w wersji RC (Release Candidate) pojawi się zaraz na początku września. Publikacja wersji stabilnej zaplanowana jest na 21 września 2022 roku. Zapewne niedługo później pojawią się przeróżne systemy operacyjne z tym środowiskiem.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!