Ubuntu uruchomione na Apple Silicon!

macos
MacBook Pro

Jak się okazuje, już można uruchomić system Ubuntu na komputerach Mac z układami Apple M1 i M2.

Ubuntu na Apple M1 i Apple M2

Ubuntu Asahi to projekt, którego celem jest przeniesienie systemu Ubuntu na komputery Apple z chipami Apple M1 i Apple M2. Amerykański gigant zaskoczył nas możliwościami tych układów, ale jednak nie każdy chce korzystać z macOS. Tak właśnie pojawiły się projekty Asahi, które przenoszą Linuksa na komputery Apple.

Flagową dystrybucją jest Fedora Asahi Remix, nad którą pracują główni deweloperzy. Ich praca jest świetna, a postęp zaskakuje. Jednak nie każdy chce używać Fedorę, wszak to Ubuntu dalej utrzymuje tytuł tej bardzo rozpoznawalnej dystrybucji, chętnie wykorzystywanej w firmach.

Ubuntu Asahi to projekt społeczności, a firma Canonical, przynajmniej póki co, nad nim nie pracuje. Jak się okazuje, projekt jest już całkiem dojrzały i podobno korzystanie z Ubuntu na Mac ma być nawet wygodne. Celem jednak jest osiągnięcie pełnej zgodności i wsparcia.

(fot. Ubuntu Asahi)
(fot. Ubuntu Asahi)

Aktualnie dostępne są obrazy systemu z Ubuntu 22.04 LTS i Ubuntu 23.04. Zapewne niedługo pojawi się też Ubuntu 23.10, które zostało wydane wczoraj. Dołączony instalator ma też obsłużyć dualboot z macOS.

Instalator może automatycznie zmienić rozmiar partycji macos zgodnie z upodobaniami użytkownika i zainstalować Ubuntu w zwolnionym miejscu. Usunięcie macos nie jest nawet obecnie obsługiwane, ponieważ jest to wymagane do aktualizacji oprogramowania układowego systemu.

Ubuntu Asahi

Projekt można podejrzeć >>tutaj<<.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!