Yunohost 11.1: Przegląd nowych funkcji i ulepszeń dla Twojego serwera

(fot. YunoHost)
(fot. YunoHost)

Po wielu miesiącach ciężkich testów, w końcu twórcy wydali Yunohost 11.1, czyli pierwszą z obiecanych dużych aktualizacji do nowej odsłony systemu do domowego hostingu. Co takiego dodano?

Co to jest YunoHost?

Yunohost jest darmowym i otwartym oprogramowaniem do hostowania, które umożliwia łatwe i bezpieczne utrzymywanie własnego serwera internetowego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi aplikacjami i danymi, a także dla tych, którzy chcą uniknąć ograniczeń i opłat związanych z hostingiem w chmurze. Yunohost został zaprojektowany, aby być łatwym w użyciu, ale jednocześnie zapewniać pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo. Instalacja jest prosta, a konfiguracja pozwala na łatwe zarządzanie wieloma aplikacjami i użytkownikami. Wbudowane narzędzia do aktualizacji i kopii zapasowej pozwalają na proste utrzymanie i modernizację serwera.

Dzięki Yunohost łatwo zainstalujemy popularne rozwiązania takie jak Nextcloud, WordPress, Jitsi, Home Assistant czy Jellyfin. Jest to też całkiem podobny system do opisywanego niedawno Umbrel, ale w porównaniu do tego projektu, jest on naprawdę dobry i godny polecenia. Nawet ostatnio recenzowane inteligentne gniazdko z Lidla SilverCrest było testowane w oparciu o Home Assistant w Yunohost.

Co nowego w YunoHost 11.1?

Oznaczenie 11.1 nie zwiastuje wielu zmian, ale jest wręcz przeciwnie i to w takim stopniu, że sam nie wiem od czego zacząć. Ale chyba najpierw powiem o zmianach w architekturze. Do tej pory istniał jeden użytkownik admin, który był… adminem. To on pełnił rolę konta, która miała największe możliwości oraz to hasłem tego usera logowaliśmy się do panelu webadmin. Nie było to rozwiązanie dobre, bowiem poszczególne aplikacje i tak nadawały prawa administratora użytkownikom, co nie było zbyt koherentne. Dlatego też teraz dodano grupę użytkowników admin, a pierwszy zwykły user stworzony w Yunohost został adminem. Konto admin nadal istnieje, ale jest oznaczone jako warstwa przestarzała i twórcy radzą je usunąć. Jest to możliwe w panelu administratora.

Panel admina w wersji ciemnej
Panel admina w wersji ciemnej

Zmiany dotyczą też samych aplikacji oraz katalogu z programami, bowiem udało się przejść na format pakietów w wersji 2.0 (która to jest pośrednia i trwają pracę nad 3.0). W samym sklepie od teraz aplikacje, w widoku kafelków, są prezentowane wraz z logotypami i krótkim opisem. Po kliknięciu w daną pozycję mamy o wiele więcej danych, które to zazwyczaj były napisane dopiero w repozytorium na GitHubie. Tutaj zobaczymy screenshoty z aplikacji, dłuższy opis, dowiemy się czego zamiennikiem może być dana platforma, a nawet zostaną wskazane lokalizacje ważnych plików, na przykład konfiguracyjnych. Jeśli dana aplikacja udostępnia wersję demo, to możemy do niej szybko przejść. Osobiście uważam te zmianę za wręcz kluczową i znacznie ułatwiającą życie.

Nowy widok w sklepie z aplikacjami
Nowy widok w sklepie z aplikacjami

Widok aplikacji zainstalowanych też się zmienił i jest podobny do tego, co mamy w sklepie z oprogramowaniem.

Yunohost 11.1: Przegląd nowych funkcji i ulepszeń dla Twojego serwera

Kolejne zmiany zobaczymy w Narzędziach. Tutaj pojawiły się pozycje Ustawienia YunoHost oraz Ustawienia web-admin. Jest to ważna zmiana, bowiem od teraz wygodnie z poziomu panelu admina możemy pozmieniać ustawienia, które dotychczas były dostępne tylko przez konsolę. Mowa tu chociażby o ustawienie wsparcia dla przeglądarek w serwerze web, zmianę portu SSH, wymagania co do hasła, czy dodać dodatkowe zabezpieczenia. Mało tego, jest opcja wyłączenia kafelka, który to wyświetlał się w każdej aplikacji w dolnym, prawym rogu. Ten skrót miał ułatwiać przejście do SSO, a jedynie co, to irytował – zwłaszcza na smartfonach.

Yunohost 11.1: Przegląd nowych funkcji i ulepszeń dla Twojego serwera
Opcja wyłączenia kafelka

Pojawiła się też opcja łatwej zmiany motywu panelu SSO. Wraz z początkowym jest ich 5 i w sumie żaden z tych nowych mi się nie podoba – no może oprócz jasnej wersji tego początkowego. Możemy też uruchomić zwiększoną kompresję kopii zapasowych oraz wsparcie dla danych typów IP. Co ważne, jest też opcja włączenia trybu ciemnego dla panelu admina. Ten jednak, według mnie, ma za niski kontrast.

Yunohost 11.1: Przegląd nowych funkcji i ulepszeń dla Twojego serwera
Stary administrator

Sporo zmian dotyczy także panelu widoku domen. Od teraz są one wyświetlane w formie drzewa, gdzie korzeniami są główne domeny, a subdomeny są wyświetlane jako podlista. Po kliknięciu w domenę mamy więcej danych, chociażby informację jaka aplikacja jest zainstalowana w domenie, a także mamy możliwość szybszego przechodzenia między ustawieniami dotyczącymi certyfikatu, DNS czy funkcji.

Update do Yunohost 11.1
Update do Yunohost 11.1

Ponadto w wielu miejscach oprogramowania dodano zwiększone paddingi, grafiki ilustrujące czy nieco poprzesuwano elementy. Tym samym interfejs wygląda na bardziej zaawansowany i czytelniejszy. Dodano nowe i poprawione tłumaczenie, w tym na język polski, a także tworzenie aliasów dla grup mailowych (ale tylko przez CLI).

Aktualizacja do YunoHost 11.1 już została udostępniona i każdy administrator może ją zainstalować.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!