Raspberry Pi to już swego rodzaju standard wśród komputerów SBC. Są jednak producenci, którzy próbują sił na tym rynku. UP 4000 wyróżnia się tym, że ma procesor Intela.
UP 4000 = Raspberry Pi + procesor Intel x86_64
Samo spojrzenie na UP 4000 daje nam proste spostrzeżenia – to po prostu klon Raspberry Pi. Ale jednak jest tu pewna cecha, która znacznie odróżnia ten produkt od Malinki. Mowa tu o procesorze Intela, a raczej procesorach, bowiem do wyboru jest kilka różnych modeli.
- Atom x7-E3950
- Celeron N3350
- Atom E3900
- Celeron 4200
Te dwa pierwsze raczej nie są zbyt wydajne, ale kolejne dwa mogą jednak zaskoczyć możliwościami. Głównie mowa tu o wydajności w stosunku do ceny, rozmiarów oraz poboru prądu. Będzie to jednostka wydajniejsza od Raspberry Pi 4, ale prawdopodobnie też nieco więcej zużywająca prądu oraz zauważalnie droższa. Co z RAM-em? Tego jest od 2 do nawet 8 GB.
UP 4000 powinniśmy być w stanie wykorzystać do podobnych projektów, co RPi (na przykład self-hosting), ale problemem mogą być moduły pracujące z użyciem pinów GPIO. Technicznie korzystają z tych samych definicji co w Malince, ale nie mamy pewności co do kompatybilności.
Na płytce znajdziemy okrągły port zasilania, pełnowymiarowe HDMI, Ethernet czy porty USB (3 x USB-A 3.2 Gen 1, 1 x USB-C 3.2 Gen 1, 2 x USB 2.0). Niestety, wykorzystanie oddzielnego złącza zasilania może wygenerować pewne problemy. UP 4000 wymaga 12 V na wejściu, co jeszcze nie jest problemem, ale brak wykorzystania USB oraz potrzeba natężenia nawet 5 A sprawia, że ten komputer SBC raczej nie uruchomi się z wykorzystaniem power banka.
Aktualne ceny (promocyjne) zaczynają się od 116,10 USD (około 560 złotych) do nawet 188,10 USD (mniej więcej 905 PLN). Jak możemy zauważyć, sprzęt jest droższy od Raspberry Pi 4. Dlatego też osobiście wybrałbym pewniejszy i tańszy produkt, czyli Malinkę.
Źródło: tomshardware.com
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!