Upgrade Tool od Linux Mint już jest! Oto jak działa

Linux Mint 20.2 Uma
Linux Mint 20.2

W ostatnim podsumowaniu prac Linux Mint informował o budowie nowego narzędzia do aktualizacji systemu operacyjnego. Dzisiaj możemy zapoznać się z zasadami działania.

Linux Mint i nowe narzędzie do aktualizowania systemu

Linux Mint ma całkiem transparentny cykl wydawniczy systemu. Co 6 miesięcy pojawia się mniejsza aktualizacja oznaczona jako na przykład 20.1, natomiast co 2 lata mamy duży update i chociażby przeskok z Linux Mint 20 na Mint 21. Jednak to skakanie pomiędzy niektórymi wydaniami nie jest takie proste. Dlatego też twórcy systemu chcą to ułatwić.

Twórcy pracują nad Upgrade Tool, czyli nad specjalnym narzędziem, które ułatwi przejście na nowe wydanie systemu operacyjnego. Ma cechować się prostotą i przejrzystym interfejsem graficznym. Ma też lepiej oznaczać osierocone pakiety czy powiadomi o potrzebie podpięcia ładowarki podczas aktualizacji. Upgrade Tool ma być dostępny zarówno na Linux Mint, jak i LMDE.

Już teraz Upgrade Tool możemy testować i można wykorzystać narzędzie do aktualizacji z LMDE 4 na LMDE 5. Instalacja narzędzia wymaga wpisania poniższych komend:

sudo apt update
sudo apt install mintupgrade
Mint Upgrade Tool
(fot. Linux Mint)

Aplikacja powinna być dostępna na liście dostępnych programów w menu. Jeśli nie, to wystarczy wpisać komendę sudo mintupgrade. Program się uruchomi. Muszę zaznaczyć, że Upgrade Tool nie jest jeszcze dostępne dla Linux Mint. Póki co, z nowości mogą korzystać użytkownicy LMDE.

Źródło: Linux Mint

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!