[AKTUALIZACJA] Użytkownicy smartfonów Huawei mają prawo być wściekli: pozostaną bez aktualizacji

huawei p30 pro

Ostatnie miesiące nie są zbyt łatwe dla Huawei. Chiński producent elektroniki został nieco “na lodzie” i jest zmuszony rozwijać własne usługi spotykane pod nazwą HMS. Niestety, w ubiegły czwartek minął termin ważności licencji, na podstawie której smartfony Huawei z Usługami Google’a dostawały aktualizacje bezpieczeństwa.

Jedną z konsekwencji konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami jest ograniczona współpraca amerykańskich firm z chińskimi producentami. Prawdopodobnie najgorzej potraktowano markę Huawei, który został zmuszony wypuszczać nowe smartfony bez Usług Google’a. Niestety, ale brak tego elementu sprawia, że wiele aplikacji i funkcji po prostu nie działa, a Android bez GMS (Google Mobile Services) może wydawać się niekompletny.

Warto przeczytać: Huawei ma kłopot? Będzie musiał się rozejrzeć za nowym producentem procesorów

Smartfony Huawei bez aktualizacji zabezpieczeń

Natychmiastowe zerwanie współpracy między amerykańskimi a chińskimi spółkami nie było możliwe, dlatego też udzielona została specjalna licencja. To właśnie na jej podstawie smartfony Huawei z Usługami Google’a, chociażby Huawei P30 Pro, otrzymywały poprawki zabezpieczeń i inne aktualizacje. Niestety, licencja ta wygasła 13 sierpnia, czyli w ubiegły czwartek.

Co to oznacza? Niestety, ale same złe rzeczy dla użytkowników smarfonów Huawei z GMS. Po 13 sierpnia firmy Huawei oraz Google nie mogą ze sobą współpracować, a co za tym idzie – nie ma żadnej możliwości aby urządzenia takie jak Huawei P30 Pro dostawały nawet poprawki zabezpieczeń. Póki co obydwie firmy nie udzieliły żadnego komentarza w tej sprawie, ani tym bardziej nie zapowiedziały podjęcia się próby znalezienia porozumienia.

huawei p30 pro
Huawei P30 Pro

Najbardziej poszkodowanymi są użytkownicy tych urządzeń, które przecież do tej pory regularnie dostawały poprawki zabezpieczeń. Muszę zaznaczyć, że wiele z tych sprzętów to dosyć świeże urządzenia flagowe, które “normalnie” dostawałyby takie poprawki przez kolejne długie miesiące.

Jak często dostajecie poprawki zabezpieczeń? Dajcie znać w komentarzu!

Aktualizacja – 17.08.2020

Huawei wydał następujące oświadczenie na temat aktualizowania swoich urządzeń.

Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa od Android poprzez Android Open Source Project. Będziemy aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń.Od 16 maja 2019 roku Huawei wydawał poprawki bezpieczeństwa dla ponad 200 modeli. Częstotliwość wydawania poprawek jest na takim samym poziomie, jak w przypadku całej branży.Plan aktualizacji bezpieczeństwa dla modeli Huawei jest dostępny na stronie internetowej: https://consumer.huawei.com/en/support/bulletin/ Użytkownicy urządzeń Huawei starszej generacji, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają niezmiennie dostęp do sklepu Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!