Vanilla OS bazuje na Ubuntu ale wszystko ma inne

Vanilla OS
Vanilla OS

Vanilla OS to nowy system operacyjny typu Linux ze środowiskiem GNOME bazujący na Ubuntu. Brzmi nudno? Spokojnie, to tylko wstęp, bowiem różnic względem pierwowzoru jest znacznie więcej.

Vanilla OS = Ubuntu podobne do Fedory

Vanilla OS 22.10 bazuje na Ubuntu 22.10 i oferuje czyste GNOME 43. Już brzmi dobrze, ale nie jest to takie samo distro jak Elementary, Linux Mint czy jak pierwowzór, czyli Ubuntu. Otóż jest to system całkiem podobny do Fedory Silverblue. Vanilla OS to niezmienny system operacyjny, czyli tak jakby read-only. W zwykłym trybie, użytkownik nie ma opcji aż takiej modyfikacji OS-a, co zwiększa bezpieczeństwo i odporność na przypadkowe uszkodzenia. Aktualizacje systemu też są o wiele bezpieczniejsze. W dużym skrócie, można sobie wyobrazić system bez sudo, czy też bez roota – niczym Android (choć to nie jest porównanie 1:1).

Vanilla OS
Vanilla OS

Aby to osiągnąć, Vanilla OS nie oferuje menedżera pakietów apt, czyli podstawę Ubuntu. Zamiast tego jest apx, a więc nie wpiszemy w terminalu komendy sudo apt install neofetch, tylko apx install neofetch. Apx ma być pewnego rodzaju wrapperem wokół innych menedżerów pakietów. Aplikacje mają być skonteneryzowane, a więc te nie mogą zmieniać i wpływać na OS. Apx pozwala też na instalacje aplikacji z innych dystrybucji. Aby to uzyskać, system tworzy oddzielny kontener dla każdego distro. Podejście to jest bardziej zasobożerne, wymagające szybszego hardware’u oraz większego dysku, ale za to odwdzięczy się większym bezpieczeństwem i stabilnością.

Vanilla OS
Vanilla OS

Co ciekawe, aktualizacje są obsługiwane przez system ABroot. Mowa tu o dwóch specjalnych systemach plików root A/B, co – o ile dobrze kojarzę – jakiś czas temu pojawiło się w podobnej formie w Androidzie. No i poza tym – mamy czyste i przepiękne środowisko GNOME.

Vanilla OS
Vanilla OS

Vanilla OS wygląda na świetny projekt bardzo oryginalnej dystrybucji Linuksa, która może mieć wiele wykorzystań. Jednakże w tym momencie, gdybym potrzebował niezmiennego distro, wybrałbym właśnie Fedorę Silverblue dającą w zasadzie bezpieczeństwo i stabilność na poziomie Chrome OS i to w bardzo dojrzałym wydaniu.

Vanilla OS 22.10 pobierzecie >>stąd<<.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!