Możliwość wykonywania EKG w inteligentnych zegarkach czy opaskach nie jest czymś powszechnym. Na tą chwilę funkcją tą może pochwalić się jedynie ostatnia generacja Apple Watch, ale wszystko wskazuje na to, że Google już niedługo także umożliwi producentom wykorzystanie modułów EKG!

Zegarki z WearOS przebadają nasze serca

Moduł EKG wykorzystany w ostatniej generacji Apple Watcha było czymś naprawdę przełomowym. Funkcja ta nadal nie jest dostępna na wszystkich rynkach, ale już kilka razy dzięki niej uratowano życie poru użytkownikom. Na dzień dzisiejszy na rynku nie znajdziemy innego inteligentnego zegarka czy opaski, który mógłby przebadać nasze serca. Oczywiście zegarek Apple nie jest sprzętem medycznym, ale producent deklaruje, że pomiary są zbliżone do tych wykonywanych przez specjalistyczną aparaturę medyczną.

Już niedługo sytuacja ma ulec diametralnej zmianie. Firma Verily, należąca do koncernu Alphabet, opracowała prototypowy Study Watch, który także otrzymał moduł EKG. Co ciekawe smartwatch ten otrzymał certyfikację Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków Stanów Zjednoczonych. Tym samym Study Watch będzie traktowany jak pełnoprawne urządzenie medyczne. Robi wrażenie prawdą? Zegarek ten nie trafi jednak do regularnej sprzedaży. Będzie on przepisywany jedynie na receptę osobom, które mają poważne problemy z sercem. Smartwatch ten pracuje pod kontrolą WearOS i to tak naprawdę jest najważniejszą informacją.

study watch
Study Watch

Zobacz też: Recenzja TicWatch Pro. Takiego zegarka szukałem!

Dzięki niej możemy być wręcz pewni, że nadchodzące zegarki czy opaski różnych producentów mogą otrzymać moduły EKG. Najprawdopodobniej pierwszym smartwatchem mogącym badać nasze serce, pracującym pod kontrolą WearOS, będzie Pixel Watch firmy Google. Jakiś czas później swoje nowości powinny wprowadzić także inne firmy. I miejmy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej. Możliwość dokładnego wykonania EKG w dowolnej chwili i dowolnym miejscu świata mogłoby dla wielu użytkowników być na tyle ważną funkcją, że zdecydowaliby się oni na zakup takiego urządzenia. Bez wątpienia zegarki te będą droższe niż te smartwatche, które obecnie są na rynku, ale na dokładniejsze ceny czy specyfikacje musimy jeszcze poczekać.

Czekacie na zegarki pracujące pod kontrolą WearOS z modułami EKG? Zapraszamy  do dyskusji!