Windows 10 nareszcie obsłuży systemy plików z Linuxa

Microsoft Windows Linux

Microsoft właśnie udostępnił nowe informacje na temat narzędzia WSL 2 (Windows Subsystem for Linux). Jedną z funkcji ma być możliwość robienia czegoś, czego od dawna brakuje – natywnej obsługi systemów plików z Linuxa!

Windows 10 obsłuży format EXT4

Jeśli miałeś dualboot, to znaczy jednocześnie na komputerze miałeś dwa systemy operacyjne – zapewne Windowsa i Linuxa – to zauważyłeś, że na Linuxie mogłeś przeglądać pliki z Windowsa. Niestety, w drugą stronę to kompletnie nie chciało działać. Tak, Windows po prostu nie obsługuje systemów plików obecnych na Linuxie. Co prawda, można było to obejść jakimiś zewnętrznymi programami, ale nie była to natywna obsługa.

Windows 10 nareszcie obsłuży systemy plików z Linuxa

Microsoft postanowił ten problem rozwiązać, choć w nieco inny sposób. Otóż WSL 2 oczywiście obsługuje systemy plików z Linuxa. Dlatego też w WSL 2 będziemy mogli zamontować fizyczny dysk sformatowany w formacie między innymi EXT4. Następnie Windows Subsystem for Linux pokaże zamontowany dysk systemowemu menedżerowi plików. Dzięki temu będziemy mogli faktycznie przeglądać pliki na linuxowym dysku bezpośrednio w menedżerze plików Windowsa.

Windows 10 nareszcie obsłuży systemy plików z Linuxa

Posłużyć do tego ma komenda wsl --mount <ścieżkaDysku>, czyli dosyć prosta. Niestety, póki co funkcja obsługiwać ma tylko i wyłącznie fizyczne nośniki danych, a nie partycje. A kiedy będziemy mogli skorzystać z wsl --mount? Prawdopodobnie już w 2021 roku, ale oficjalna data nie została udostępniona. Póki co dodatek ma zostać wydany w Windows Insiders preview build 20211.

Co myślicie o takim rozwoju Windowsa i większym otwarciu na Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!