Windows 11 dostaje sudo – Ikoniczne polecenie z Linuxa

Windows 11 24H2 - Insider Preview - Build 26052.1000 (ge_release) - sudo w PowerShellu w Windows Terminal

Windows 11 doczekał się pierwszej aktualizacji w programie Windows Insider, oznaczonej wersją 24H2. Zainstalowany przeze mnie Build 26052.1000 (ge_release) wnosi kilka nowości, z czego jedną nawet całkiem znajomą….

?❤️? = sudo

Rzucił mi się w oczy nowy artykuł na blogu Windows Insider. Nastąpił moment wyczekiwany przez każdego Insidera – Nareszcie nowa aktualizacja Windows 11 Insider Preview 26052.1000 (ge_release). Pobieramy!

Klasyczne dla unixowych systemów operacyjnych, takich jak Linux czy Apple macOS, polecenie musi zostać włączone w ustawieniach dla deweloperów zanim będziemy mogli z niego korzystać. Musimy udać się do Ustawień i zajrzeć do sekcji System > For developers. Tam znajdziemy przełącznik, którym włączymy możliwość korzystania z polecenia sudo.

Możemy również wybrać jeden spośród 3 trybów wykonywania poleceń – W nowym oknie, w tym samym oknie z wyłączonym inputem oraz w tym samym oknie z włączonym inputem. Upodobnić zachowanie naszego systemu do Linuxa możemy wybierając ostatnią opcję.

A jak to wygląda w praktyce? Polecenie sudo pierwotnie służy do wykonywania poleceń jako root, czyli najwyższy w hierarchii, wszechmogący użytkownik, któremu zlecamy zadania wymagające poważniejszych uprawnień. Microsoft Windows systemem unixowym nie jest, a więc nie istnieje tu root. Użycie polecenia sudo może tu zastąpić klasyczne i nieco irytujące “Uruchom jako Administrator”.

Nie musimy już otwierać nowego okna Terminala jako Administrator aby wykonać polecenie wymagające uprawnień Administratora. Wystarczy dopisać sudo na samym początku!

Źródło: Windows Blogs

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!