Oficjalnie: zainstalujesz Windows 11 na starszym komputerze! Ale nie będzie tak łatwo

windows 11

Kiedy to Microsoft podał dosyć wysokie wymagania Windowsa 11, wiele osób się oburzyło, co zmusiło giganta do ponownego przemyślenia sprawy. W końcu Microsoft wydał komunikat, który jasno pokazuje na jakim sprzęcie można mieć Windowsa 11, a na jakim nie. Dane są bardzo ciekawe.

Windows 11 może być zainstalowany na starszym sprzęcie – ale musisz zrobić to ręcznie

Windows 11 to bez wątpienia jeden z najgorętszych tematów 2021 roku. Wszak system ten wydawany jest rzadko, więc każda jego nowa generacja jest naprawdę ważna. Niestety, Microsoft wydał minimalne wymagania, które są dosyć rygorystyczne – a przynajmniej dla osób używających starszy sprzęt, bowiem system miał być dostępny na komputerach wyposażonych w procesor Intel 8. generacji lub nowszej.

Microsoft jednak poinformował, że Windowsa 11 będzie można zainstalować na każdym komputerze spełniającym ogólne minimalne wymagania obejmujące dwurdzeniowy procesor 1 GHz, 4 GB RAM-u oraz 64 GB pamięci masowej. Jednakże możliwe to będzie tylko poprzez ręczną instalację z obrazu ISO. Natomiast aktualizacja z Windowsa 10 do Windowsa 11 będzie możliwa tylko dla tych, co spełniają kolejne, równie ważne minima.

Microsoft co prawda zaktualizował minimalne wymagania. Jednak nadal wymagany jest moduł TPM 2.0, UEFI, ale dodano kolejne wspierane procesory, a są to:

  • Intel Core X-series, Xeon W-series,
  • Intel Core 7820HQ (tylko wybrane urządzenia).

Są to jednak mniej popularne układy, więc dalej pewniejszym jest mówienie, że Windows 11 dostępny będzie dla procesorów Intel 8. generacji+. Dlaczego więc Microsoft nie obniżył znacznie wymagań? To jest akurat całkiem proste.

Jak wynika z badań, Windows 11 na komputerach niespełniających minimalnych wymagań o wiele częściej wykazywał błędy. Mówimy tu o 52% więcej awarii trybu jądra, obniżony, bezpieczeństwie i niepewnej kompatybilności z nowymi funkcjami systemu. Wydaje się to być fair.

Co z tym ISO?

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, Windows 11 Beta został wydany w formie obrazu ISO. Należy jednak dodać, że system Microsoftu trafia przede wszystkim do użytkowników znających obsługę i działanie komputera w mocno ograniczonym stopniu. Te osoby albo nie będą wiedzieć o możliwości ręcznej instalacji Windowsa 11, albo będą bali się to zrobić. Dlatego też wiele osób może pozostać na Windows 10 (ten wspierany będzie do 2025 roku), albo po prostu dojdzie do zmiany komputera.

Źródło: XDA-Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!