Uwaga na zainfekowane instalatory Windowsa 11! Mogą zawierać malware

windows 11
(fot. Kaspersky)

Windows 11 szybko zyskał na popularności i wiele osób chce go przetestować. Swoją szansę zauważyli w tym również oszuści, którzy zaczęli rozpowszechniać lewy instalator systemu Microsoftu zawierający złośliwe oprogramowanie.

Nie pobieraj Windowsa 11 z niepewnych źródeł

Co prawda, Microsoft udostępnia Windowsa 11 każdemu, kto chce przetestować. Niestety, wysokie wymagania sprawiają, że niektórzy szukają alternatywnej drogi zainstalowania nowego systemu i zapoznania się z jego dobrodziejstwami. Tak wysokie zainteresowanie Windowsem 11 nie umknęło oszustom, którzy postanowili wykorzystać okazję.

Otóż rozpowszechnili oni fałszywy instalator Windowsa 11 kryjący się pod nazwą 86307_windows 11 build 21996 x64 + activator.exe. Pobierający może pomyśleć, że to Windows 11 build 21996 zestawiony wraz z aplikacją, która ma system w jakiś sposób aktywować. Co ważne, instalator waży 1,75 GB, czyli niezbyt mało, ale za mało jak na system typu Windows.

Na początku wszystko przypomina zwykły instalator, jednak po chwili uruchamia się drugi instalator przedstawiający się jako Download Manager. Pojawi się również jakiś bezsensowny regulamin, którego akceptacja sprawia, że nasz komputer zostanie skażony masą złośliwego oprogramowania.

windows 11
(fot. Kaspersky)

Jest to zaledwie jeden z wielu przykładów tego typu oszustw. Mało tego, nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się o wszystkich szkodach, jakie może wyrządzić ten typ malware. Pozbycie się skażonego oprogramowania może być nie lada wyzwaniem i grozi nawet pełnym formatem wszystkich dysków wpiętych do komputera.

Z tego też powodu rekomendujemy instalację Windowsa 11 tylko oficjalną drogą wspieraną przez Microsoft.

Źródło: Kaspersky przez XDA-Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!