Strona główna Aktualności WSL Arch Linux już dostępny w Microsoft Store. Jak go zainstalować?

WSL Arch Linux już dostępny w Microsoft Store. Jak go zainstalować?

-

Choć Microsoft pokazał nam WSL 2, to nadal wydawane są dystrybucje do pierwszej odsłony Windows Subsystem for Linux. Do grona wspieranych przez tę funkcję systemów dołączył jeden z najpopularniejszych Linuksów, czyli Arch Linux.

Arch Linux na Windowsie?

Tak, od jakiegoś czasu w systemie Windows dostępna jest usługa, o której na łamach RootBlog pisałem wielokrotnie, czyli Windows Subsystem for Linux. Funkcja ta umożliwia natywne uruchomienie Terminala wybranej dystrybucji Linuksa.

Warto sprawdzić: Stało się! Windows będzie wykorzystywał Jądro Linuksa – poznajcie WSL 2 oraz Windows Terminal

Więc jak zacząć korzystać z WSL? Wystarczy tylko uruchomić PowerShell jako administrator i wkleić poniższą komendę. Uwaga, bardzo ważne aby wewnątrz konsoli wyrazić zgodę na ponowne uruchomienie komputera.

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Teraz należy włączyć Microsoft Store i pobrać wybraną przez nas dystrybucję – może to być Ubuntu 18.04, a także OpenSUSE lub właśnie Arch Linux. Pierwsze uruchomienie, zwłaszcza w przypadku Archa, trwa naprawdę długo – u mnie zajęło to około 25 minut. Na samym końcu procesu uruchamiania zostaniemy poproszeni o podanie nazwy użytkownika i hasła. I to już – usługa jest gotowa do użytku.

 

Neofetch

Po co instalować WSL?

Ciężko jest odpowiedzieć do czego może przydać się WSL. Jednemu użytkownikowi może posłużyć jako platforma do nauki poruszania się po systemie z poziomu konsoli oraz do pisania skryptów, innemu do programowania, a dla kolejnego będzie to tylko fajna ciekawostka.

Warto przeczytać: Pinebook Pro – laptop za niecałe 8 stówek – coraz bliżej rynkowej premiery!

Mi osobiście służy właśnie do nauki poruszania się po systemie, pisania prostych skryptów oraz do testowania i korzystania z aplikacji konsolowych, takich jak TelegramTUI (klient Telegrama, który uruchamia się wewnątrz Terminala). Ba! Wielokrotnie polecałem tę usługę do nauki wiersza poleceń, bowiem jest to naprawdę nieinwazyjne narzędzie (nie musimy instalować pełnego systemu na dysku), które daje nam czysty Terminal bez interfejsu graficznego.

ŹródłoFossBytes

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej