Wyciekły dane minimum 20 milionów użytkowników Aptoide

Wyciekły dane minimum 20 milionów użytkowników Aptoide

Zapewne nie wszyscy z was znają Aptoide. Jest to jeden z alternatywnych sklepów z aplikacjami mobilnymi na Androida pozwalającymi na pobieranie gier czy aplikacji z formacie APK. Niestety, ale właściciele tego serwisu muszą poradzić sobie teraz z ogromnym wyciekiem danych użytkowników.

Wyciek danych z Aptoide

Dane użytkowników Aptoide zostały udostępnione na jednym z forum zrzeszających hakerów z całego świata. Osoba, która postanowiła założyć stosowny wątek na tamtejszym forum zaznaczył, że ma dostęp do bazy danych 39 milionów użytkowników, ale udostępnia, póki co, jedynie 20 milionów. Według ZDNet dane te zawierają informację o użytkownikach, którzy założyli konto w Aptoide pomiędzy 21 lipca 2016 roku a 28 stycznia 2018 roku. Co tak naprawdę wyciekło? Haker udostępnił rekordy, w których znajdziecie zarówno imię i nazwisko użytkownika, jak i datę rejestracji, datę urodzenia, dane urządzenia, z którego założone zostało konto, a także adres e-mail oraz hasło.

Wyciekły dane minimum 20 milionów użytkowników Aptoide

Niestety, ale Aptoide nadal nie skomentowało tego wycieku. Według użytkowników wspomnianego wcześniej forum do wycieku doszło na początku kwietnia tego roku, a już niedługo w sieci powinny pojawić się dane pozostałych 19 milionów osób. Ciężko powiedzieć czy luka w zabezpieczeniach została już naprawiona czy też Aptoide nadal narażone jest na ataki hakerów, a dane użytkowników nie są bezpieczne.

Wyciekły dane minimum 20 milionów użytkowników Aptoide

Zobacz także: Nowe AirPodsy Pro mogą zostać zaprezentowane dopiero pod koniec tego lub na początku przyszłego roku

Jeśli zatem kiedykolwiek zakładaliście konto w Aptoide to radzę zmienić swoje hasło. Nawet jeśli dane waszego konta nie wyciekły, to zmiana hasła będzie dodatkowym zabezpieczeniem. Dodatkowo jeśli mieliście identyczne hasło do skrzynki e-mail, a wiem, że wiele osób stosuje dokładnie to samo hasło w wielu miejscach, to radzę także tam je zmienić. Miejmy nadzieję, że Aptoide szybko wyciągnie wnioski i dokładnie sprawdzi swoje zabezpieczenia!

Korzystacie z Aptoide? A może nie używacie jakiegokolwiek innego sklepu niż Sklep Play? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!