Wydano GNOME 3.36 Gresik! Środowisko znacznie przyspieszyło

Wydano GNOME 3.36 Gresik! Środowisko znacznie przyspieszyło
(fot. OMG!Ubuntu)

GNOME to środowisko graficzne obecne w wielu dystrybucjach Linuxa, między innymi w Fedorze, Pop!_OS, a także Ubuntu. Jego najnowsza wersja – 3.36 – będzie obecna w Ubuntu 20.04 LTS, które swoją premierę mieć będzie już w kwietniu. Jednak jak się okazuje, GNOME 3.36 właśnie zostało udostępnione!

Wbrew pozorom, aktualizacja GNOME do wersji 3.36 jest bardzo ważna. Przede wszystkim środowisko znacznie przyspieszyło, co ma przełożyć się na wygodniejsze korzystanie. Słaba wydajność od dawna była zmorą GNOME, dlatego też twórcy chwalą się – za pośrednictwem Twittera – szybkością działania nowej odsłony GNOME.

GNOME 3.36 to nie tylko szybsze działanie

Przede wszystkim przeprojektowano schowek z kalendarzem i powiadomieniami tak, aby lepiej wykorzystywały wolną przestrzeń oraz elementy były bardziej widoczne. Ponadto w menu wprowadzono skuteczniejsze grupowanie pozycji. Coś na co czekało wiele osób, to włącznik trybu Nie przeszkadzać. Tak, taka drobna funkcja jest wręcz na miarę złota i za pomocą jednego kliknięcia pozwala na znacznie lepsze skupienie się na pracy.

Warto przeczytać: Tak właśnie działa Unity DE na Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Jedną z największych nowości GNOME 3.36 jest odświeżony ekran logowania. W porównaniu do tego co było wcześniej, wygląda on naprawdę nowocześnie i ładnie. Za tło robi pulpit z nałożonym filtrem rozmazującym, natomiast na samym środku ekranu mamy zegar. Po naciśnięciu dowolnego przycisku zegar znika i pojawia się zdjęcie oraz nazwa użytkownika wraz z polem do wpisania hasła. Ponadto w lewym dolnym rogu znajdują się widgety, które pozwalają między innymi na kontrolowanie muzyki czy wyświetlenie kalendarza. W porównaniu do poprzedniej wersji ekranu logowania GNOME postęp jest całkiem spory, jednak na tle pingwiniej konkurencji wypada on co najwyżej OK. Chociażby Linux Mint z Cinnamon może pochwalić się bardzo podobnym ekranem logowania.

GNOME 3.36 zagości w Ubuntu 20.04 Focal Fossa, a także w wielu innych dystrybucjach, między innymi w Fedorze, Manjaro Linux lub Pop!_OS. Nie pozostało nam nic innego jak czekać na odpowiednie aktualizacje.

Co myślicie o GNOME? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!