Wysyłaj SMS-y i MMS-y przez WiFi! Standard RCS już w Polsce

wiadomości RCS

SMS-y to chyba najstarsza, ale najbardziej niezawodna forma komunikacji przez dzisiejsze telefony. W końcu numer ma każdy, a Messengera czy Telegrama już niekoniecznie. Usługa ta do tej pory działała bardzo prosto, wiadomości zawierały tekst i określoną ilość znaków. Teraz może się to zmienić, wkraczano w nową rolę wiadomości.

RCS pojawia się na losowych telefonach za sprawą Google

Mowa tutaj o standardzie RCS, który docelowo ma zastąpić SMS. Wiadomo, że będzie on także w pewien sposób rywalem dla popularnych komunikatorów internetowych. Pojawienie się obsługi RCS to jednak nie zasługa operatorów, którzy lakonicznie odpowiadają, że badają to rozwiązanie, a Google’a. Informatyczny gigant wprowadził ten format komunikacji do swojej aplikacji Wiadomości. Na razie dostęp do testów uzyskała ograniczona pula urządzeń, ale udało nam się znaleźć takie dwa w redakcji. Potwierdzamy – wszystko działa.

Aby sprawdzić czy opcja ta jest u Was dostępna, musicie zaktualizować aplikację Wiadomości od Google. Następnie powinniście zostać przywitani powiadomieniem, tak jak na załączonej grafice. Stan połączenia z usługą czatu sprawdzicie w ustawieniach aplikacji.

Co ciekawe, wiadomości przez WiFi nie wyślemy, kiedy telefon jest w trybie samolotowym. Wtedy próbuje on wysłać zwykłego SMS-a. Dopiero po przywróceniu funkcji karty SIM da się zrobić to przez WiFi. Wtedy też widać inną ikonę przy strzałce od wysyłania (brak napisu SMS).

Zobacz też: SMS to historia. Nadchodzi ich następca – wiadomości RCS!

Co daje RCS?

Standard RCS umożliwia wysyłanie pojedynczej wiadomości o maksymalnej wadze 100 MB – co wykracza bardzo daleko ponad możliwości MMS-ów. Pokazuje również, że ktoś właśnie pisze lub odczytał naszą wiadomość. RCS pozwala także na prowadzenie grupowych konwersacji, a w trakcie ich trwania wszystko odbywa się tak jak w komunikatorze: da się współdzielić przesyłane pliki, czy informować o swojej lokalizacji. Wiadomości te nie są jednak w pełni szyfrowane.

Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy usługa czatu działa na Waszych smartfonach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!